Answer:
6n = 1.50
and
13n = 3.12
Step-by-step explanation:
Here in this question, we are interested in writing equations that relate the number of ears of corn sold and the cost.For Al’s produce stand, let the price per corn sold be n
Thus;
6 * n = 1.50
6n = $1.50 •••••••(i)
For the second;
let the price per corn sold be n;
13 * n = $3.12
-> 13n = 3.12 •••••••••(ii)
Answer:
fred had 58 marbles
Step-by-step explanation:
peter= x marbles
Fred= x²-6
together= 66 marbles
(x²-6) +x=66
x=8
Fred had 58 marbles
350-45.70=304.30
304.30-78.53=225.77
225.77-46.98=178.79
178.79