1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karo-lina-s [1.5K]
3 years ago
7

Mixed Review

Mathematics
2 answers:
Eduardwww [97]3 years ago
6 0
1. b = $95.94 / 6
       = $15.99

    t = $15.99 / 20
      = $0.80

2. A: $1.28 / 8 = $0.16 per oz
    B: $1.68 / 12 = $0.14 per oz 

    Difference: $0.02 per oz
Hoochie [10]3 years ago
5 0

<u>Answers with working:</u>

1.

Cost of a crate of floor tiles = $95.94

The crate has 6 boxes of floor tiles. This means 6 boxes of tiles cost $95.94

Now each box has 20 floor tiles.

So, total tiles in a box are : t=6\times20=120 tiles

Now, cost of 6 boxes = $95.94

So, cost of 1 box (b) = b=\frac{95.94}{6} = $15.99

20 tiles cost $15.99

Hence, 1 tile (t) will cost = \frac{15.99}{20} = $0.799 ≈ $0.80

2.

Brand A contains 8 fluid ounces and  costs $1.28.

Cost of per fluid ounce = \frac{1.28}{8} = $0.16

Brand B contains 12 fluid ounces and costs $1.68.

Cost of per ounce = \frac{1.68}{12} = $0.14

Difference between both the per ounce costs = 0.16-0.14 = $0.02

You might be interested in
I can't seem to figure it out
tekilochka [14]
The slope is 2 because remember, y= mx+b
m= slope
the slope is always multiplied by x
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer? i rlly dont know
Gnesinka [82]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

i am smart

3 0
3 years ago
Plz help fast. What is the value of x?
beks73 [17]

Answer is 7.b  because of the angles

3 0
3 years ago
Need help i don't know what im doing?​
AveGali [126]

Answer:

X=5

Step-by-step explanation:

f(1)= -1^2+4(1)+12=15

f(2)= -2^2+4(2)+12=16

f(3)= -3^2+4(3)+12=15

f(4)= -4^2+4(4)+12=12

f(5)= -5^2+4(5)+12=7

g(1)=1+2=3

g(2)=2+2=4

g(3)=3+2=5

g(4)=4+2=6

g(5)=5+2=7

so g(5)=f(5)= X=5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bag contains three green Christmas ornaments and four gold ornaments. If you randomly pick two ornaments from the bag, at the
garri49 [273]
You have a 4/7 chance that both will be gold
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the correct method of solving the equation x/3-6=9 for x?
    8·1 answer
  • How do i answer this x+y=7
    12·1 answer
  • Find all the real square roots of 0.0064
    15·2 answers
  • A coin toss is used to determine which team will receive the ball at the beginning of a football game. The Cougars always choose
    11·1 answer
  • EXTRA POINTS! What is the area of the composite figure? Assume angles that appear perpendicular are perpendicular and lines appe
    6·1 answer
  • Which expressions are equivalent to 2r+(t+r)
    6·2 answers
  • Someone Please help me with this question<br> Ill give brainliest and 50 Points.
    10·2 answers
  • mark is a carpenter he is trying to decide how much money to charge for his next job to do the job he will need to buy supplies
    15·1 answer
  • The value of 3^4+5•5=
    14·1 answer
  • Who is father of mathematics
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!