1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nutka1998 [239]
3 years ago
11

Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg

Mathematics
2 answers:
Black_prince [1.1K]3 years ago
5 0
$0.13 because $1.56/12=0.13
Natasha_Volkova [10]3 years ago
3 0
Won't it be 0.13 cents because if it is a dozen for 1.56, so 1.56/12=0.13 per egg 
You might be interested in
A shopkeeper sold a watch for Rs 810 at 10% loss. How much did he pay to buy the watch ? <br>​
Svetlanka [38]

Answer:

Rupees 891

Step-by-step explanation:

If you multiply 810 times 0.1 which is the decimal of 10%, you get 81 which you can add to 810 to get 891 which is the price the shopkeeper payed to buy the watch.

Hope this helps!!! PLZ MARK BRAINLIEST!!!

7 0
3 years ago
10ft*10ft of a circle What is the area, in ft2
alexgriva [62]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The probability that Terry buys a sandwich is 0.4.
lara31 [8.8K]

0.4 * 0.6 this gives

0.24

5 0
3 years ago
What is 29503.488rounded two decimal places​
vesna_86 [32]

Answer:29503.49

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
ILL GIVE BRAINLIEST A model rocket is launched from a roof into a large field. The path of the rocket can be modeled by the equa
IceJOKER [234]
The answer is C
hope this helps :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How can I calculate the value of x
    9·1 answer
  • Terry has 25 bills. He has ten-dollar bills and fifty-dollar bills
    14·1 answer
  • Solve for x and then type the answer. Just type the number. If there are 2 answers, then type both numbers, separated by a comma
    14·1 answer
  • Find the equation of the line.<br> Use exact numbers.
    9·1 answer
  • Given B(-4,-6), under which reflection is B(4,-6)?
    13·1 answer
  • List the numbers from greater to least 3/5, 0.56, 75%, 0.8
    8·1 answer
  • For what x-value(s) does sin(x) = -1?
    7·1 answer
  • What is. . .<br> 7/9 + 5/6 · 1/3
    15·2 answers
  • I NEED PART B AND C DONE I DID PART A, PLEASE HELP AND TELL ME WHAT PART YOU ARE SOLVING ALSO LOTS OF POINTS!!!
    14·2 answers
  • A painter needs to buy a ladder in order to paint a wall that is 18 feet high. In order to ensure the ladder does not fall it ne
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!