1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Softa [21]
3 years ago
14

there are 18 pieces of chalk. The ratio if chalk that is yellow to chalk that is not yellow is 1:2. How many pieces of chalk are

yellow
Mathematics
1 answer:
Marat540 [252]3 years ago
8 0

1x+2x = 18

3x=18

x=6

there are 6 pieces of yellow chalk

You might be interested in
Please answer the questions before 12 am
Nesterboy [21]

Answer:

Nope Nope

Step-by-step explanation:

Nevertheless

3 0
2 years ago
The measure of b is ___ ?
Evgen [1.6K]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

Use Pythagorean Theorem

If you are looking for leg given the other sides of the right triangle: just do bigger square minus small square

and take square root

so 29^2 - 20^2

And then sqrt it!

sqrt(29^2-20^2)

21

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help answer needed asap
Basile [38]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

a = 3n-30       solve for 'n'

a + 30 = 3n

n = (a+30)/3

n(a) = (a+30)/3

5 0
2 years ago
What is the midpoint of 18.6 and 18.5?
Nina [5.8K]
The midpoint of 18.6 and 18.5 is 18.55 
5 0
3 years ago
Elkins Pointe basketball team purchased equipment and uniforms for a total cost of $912. The equipment cost$612 and the uniforms
otez555 [7]

Answer:

Total cost of equipment was $612. The remaining amount was spent on uniforms.

To find out how many uniforms were purchased,

Total cost of uniforms

=$912-$612

=$300

Number of uniforms purchased

=

$

300

$

25

=12

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 0.06 is one tenth of what number?
    12·2 answers
  • At the corner store, Nico bought 5 pencils for $0.10 each and 3 pens for $0.50 each. He used t to represent the sales tax, in do
    7·2 answers
  • The length of a rectangle is 4 in longer than its width. if the perimeter of the rectangle is 28 in , find its area.
    6·1 answer
  • Which expression is equivalent to the given expression?<br>(12g^2h^7)(3g^-2h^-4)<br>​
    14·1 answer
  • The population of a certain island has an annual growth rate of 6.9%. If you start with a poplulation of 2500 people, what would
    10·1 answer
  • What is the length of the diagonal of a square monitor that is 16 inches wide and 16 inches high?
    7·1 answer
  • Put the following numbers in order from least to greatest 6.-3, 0, 4.-5​
    13·2 answers
  • A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    13·2 answers
  • Can some body help me
    11·1 answer
  • A jewelry store recently sold 24 bracelets and 28 other pieces of jewelry. Based on past data, how many of the next 65 pieces of
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!