1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mash [69]
3 years ago
11

What is the answer to 8(g+2)=2(23-g)

Mathematics
2 answers:
qwelly [4]3 years ago
8 0

g=111/7 that is the answer

pashok25 [27]3 years ago
4 0

8g+16=46-2g

8g+16=-2g+46

10g=30

g=30/10

g=3

You might be interested in
PLEASE HELP!! I will give brainiest !!!
ladessa [460]

Answer:

no f-ing clue

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is 2247 divided by 7 ​
UkoKoshka [18]

and 8

Step-by-step explanation:

and and and and and and and and and 8

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the percent of change from 14 inches 26 inches
PolarNik [594]
To find the percent of anything, you divide what you have from the total (or the smaller number over the bigger number). In this case, you will do 14/26.
14/26=0.53846
I'm going to round to the hundredths: 0.54
Move the decimal place two times to the right: 54
The percent change from 14 inches to 26 inches is 54%
4 0
3 years ago
Pizzazz pizza sells a small pizza for 10.99. it has a diameter of 10 in. what is the pric per sqaure inch
Nookie1986 [14]
Area of a circle = pi * r^2

Radius (r) = ½ * diameter

½ * 10 = 5

A= pi * 5^2

25 * pi = 78.54 sq inches

10.99 / 78.54 = about 14 cents per sq in (13.99)
8 0
3 years ago
Review: Key Concepts
inessss [21]

Answer:

Not helpful

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The graph shows the temperature of ice cream in an ice chest during an overnight trip. What is the domain of this function? Grap
    12·1 answer
  • How do I graph quadratic equations: y=(x+2)^2-1
    9·1 answer
  • Let h(x) = e^(kx) + f(x),
    9·1 answer
  • A batch of 24 cookies has a total of 3200 calories.How many calories is each cookie
    8·2 answers
  • Which one of these are convexs
    11·1 answer
  • What is 15% of 10.00
    5·1 answer
  • If 6 pencils cost $3.60 what is the unit price of the pencils
    12·1 answer
  • Please if someone can help me
    15·1 answer
  • Determine the number of solutions that exist to the equation below. <br><br> 8(j - 4) = 2(4j - 16)
    11·1 answer
  • Solve using the quadratic formula. Show all work. Write each solution in simplest form. No decimals.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!