1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iogann1982 [59]
3 years ago
5

You spent these amounts on natural gas for the past four months: $112, $108, $99, $89. what should you budget for natural gas th

is month?
Mathematics
2 answers:
miskamm [114]3 years ago
7 0

If you wanted to compute for your budget for natural gas this month using the data you have recorded about your consumption of natural gas for the past four months, the best estimate to be budgeted this month would be the average consumption for the past 4 months. To get the average, you have to add the four numbers and divide it by four.

$112 + $108 + $99 + $89 = $408/4 = $102

 

ehidna [41]3 years ago
7 0

Answer:

just took the quiz its 102

Step-by-step explanation:

hope that helps hahaha

You might be interested in
The cooking time for a piece of meat is proportional to the weight of the meat. What is the value of the constant for this relat
Vesna [10]
The temperature of the oven/cooking thingy. The weight and time always change. But the temp doesn't.
6 0
3 years ago
Joshua earned $60 for working h hours. Which expression represents how much he earned in 1 hour?
Shkiper50 [21]
D. 60 divided by h.

Hope this helped.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sara had a baby that weighed 8 pounds at birth. The following graph represents the
prisoha [69]

Answer: The baby Grows at the average of 3 pounds a month.

Step-by-step explanation: See this work in the picture

7 0
3 years ago
if y=x + 5 were changed to y= x+ 9 how would the graph of the new function compare with the first one
WITCHER [35]

It would shift up, that is the anwser

7 0
3 years ago
An aquarium has 4 plants for every 3 fish there are 36 pants in the aquarium. How many fish are there?
Nadusha1986 [10]

Answer:

A. 27 fish

Step-by-step explanation:

4/3 = 36/f

4f = 108

f = 27

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Enter in the missing numbers to create equivalent ratios.
    5·1 answer
  • What is the approximate length of arc s on the circle below? Use 3.14 for Pi. Round your answer to the nearest tenth.
    15·2 answers
  • Refer to diagram. The percent of all voters are registered Democrats is part of which of the following distributions?
    11·2 answers
  • 16 students are percussionist which is 20% of the students how many students are in band
    8·1 answer
  • 20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?<br>​
    14·1 answer
  • One side of a triangle is half the longest side. The third side is 11 ft less than the longest side. The perimeter is 54
    9·1 answer
  • The letters in VIRGINIA are each written on a separate card. Mark picks one card at random, keeps it, and then picks a second ca
    13·1 answer
  • On Tuesday, a local hamburger shop sold a combined total of 576 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold w
    14·1 answer
  • What two numbers multiply to -49 and add to +6
    14·1 answer
  • PLEASE HELP WITH EXPLANATION!! THANK YOU ILL GIVE BRAINLEST
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!