1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
3 years ago
8

Joshua earned $60 for working h hours. Which expression represents how much he earned in 1 hour?

Mathematics
2 answers:
Ilia_Sergeevich [38]3 years ago
6 0

we know that

Joshua earned \$60 for working h hours

so

by proportion

Find how much he earned in 1 hour

\frac{60}{h} \frac{\$}{hours}=\frac{x}{1} \frac{\$}{hour}\\ \\x=\$(\frac{60}{h})

therefore

<u>the answer is the option D</u>

(\frac{60}{h})

Shkiper50 [21]3 years ago
5 0
D. 60 divided by h.

Hope this helped.
You might be interested in
I need to know the answer to this problem plz
jekas [21]
Yes because 6×6 is 36 and 9×4 is 36.
the blue shows who will get the free apple juice and the red the free popcorn the last one is the 36th person

8 0
3 years ago
Can someone please help?
almond37 [142]

60 ≥ 35 + 5t

<u>-35 </u><u> </u><u>-35 </u>

<u>25</u> ≥ <u>5t</u>

5 5

t≤5

his mistake was that he used ≤ for at least instead of using ≥. so at end, when I solved, I saw that Sven should spend 5 minutes or less on each scale.

3 0
3 years ago
Simplify -6x(9-12) ??
olga55 [171]
18x. Is your answer. :)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The sum is not divisible by 5 and not divisible by 6.
PilotLPTM [1.2K]
<h2>SO. ?????????????????????</h2>
5 0
2 years ago
BE QUICK! WILL GIVE BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER
storchak [24]

Answer:

$7.5

Step-by-step explanation:

3/.4

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the number between 3400 and 4400
    14·2 answers
  • The endpoints of ab are a(1,4) and b(6,-1). If point c divides ab in the ratio 2:3, the coordinates of c are ?. If point d divid
    13·2 answers
  • Helppppppppppppppppppppppppppp
    13·2 answers
  • A pound of rice crackers costs $2.88. Matthew purchased 1/4 pound of crackers. How much did he pay for crackers?
    10·2 answers
  • Ashley tutors English. For each hour that she tutors, she earns 20 dollars.
    11·1 answer
  • The Corner Store sells 4 bottles of energy drinks for $11.56, Bev's sells 6 bottles for $17.94. Which is the better buy?
    13·2 answers
  • (IM GIVING BRAINLIEST IF U HELP!!)
    9·1 answer
  • Solve the inequality. Graph the solution.<br><br> −8&lt;−1/3 x
    10·1 answer
  • How many nickels would you need to make a stack 100 inches tall.
    11·1 answer
  • Which proportion could you use to convert 5 gallons to quarts?<br> Convert.<br> 5gallons=<br> quarts
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!