Answer:
Step-by-step explanation:
Of course it is MEGA, it is a common sense for everyone to know that buying bigger bulk results in cheaper price. But I will do the math for you:
MEGA size: 5 / 29.4 = 0.17 dollars per pound
Family size: 3.64 / 19.5 = 0.19 dollars per pound
so it is MEGA
She can buy maximum of
packages while staying within her budget.
Minimum spending limit
$
.
Maximum spending limit
$
.
Cost of one package of beads
$
.
Number of packages of beads bought
.
Cost of one package of charms
$
.
Let the number of packages of beads bought be
.








So, she can buy maximum of
packages while staying within her budget.
Learn more about solving inequalities here:
brainly.com/question/12189350?referrer=searchResults
<span>
1. y=-4x+5
2. y=3x-8
3. Roberta had $50 before she started to save money each week.</span><span>
</span>
(5x2)x3...............................