1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex
3 years ago
5

Evaluate.

Mathematics
2 answers:
Arisa [49]3 years ago
5 0
[(60-15).60]=>45.60=(2700+25)=2725 \\ 22/11=2=>2.2725=5450+45=5495 \\  \\\framebox[1.1\width]{Good luck!} \par
Mnenie [13.5K]3 years ago
3 0
<span>[(60 – 15) • 60] + 25} = 45.60 +25
=2725

</span><span>45 + <u>22 ÷ 11</u>. 2725
45 + <u>2 . 2725</u>
45+ 5450 
=5495


</span>
You might be interested in
Annie bought 55.56 cubic yards of
Arturiano [62]
She paid $97.23 for the top soil. You just have to multiply 1.75 by 55.56. However, if you wanted to do this without actually solving the problem, it’s a rather easy guess. Since you know 55 times 1 is 55, choose the closest answer to it. Sometimes when it comes to math you don’t actually have to solve the problem, just take an educated guess. :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
WHY IS EDGENUITY SO HARD?!?!??!?!
Cerrena [4.2K]

Answer:

because you have to work, and i'm doing edinuity

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me! i’m really confused on this because i keep getting -5 outside the thing
Leona [35]

Answer: D.

Step-by-step explanation: First you find the common factor, which is 5x³y. Then you write in parenthesis what's left over from each term. So  the answer should look like: 5x³y(-3x⁵-4z+9).

4 0
1 year ago
A store owner puts in an order for product x and product y for a total of 4,000 units. it costs $0.10 per item to ship of produc
galben [10]

The system of equations can be used to determine how much of product x and product y the store owner bought is x + y = 4,000

0.10x + 0.04y = 352

<h3>Simultaneous equation</h3>

  • product x
  • Product y
  • Total units of x and y = 4,000 units
  • Cost of shipping each product x = $0.10
  • Cost of shipping each product y = $0.04
  • Total cost of shipping = $352

The equation:

x + y = 4,000

0.10x + 0.04y = 352

Therefore, the system of equations can be used to determine how much of product x and product y the store owner bought is x + y = 4,000

0.10x + 0.04y = 352

Learn more about simultaneous equation:

brainly.com/question/16863577

#SPJ4

6 0
2 years ago
Please help me!!!!!!!​
noname [10]

Answer:

D) 5 miles to 1 hour.

Step-by-step explanation:

If each small box is 1 mile you can count the boxes to line up with the 1 hour graph. Hence, 5 boxes to 1 hour box equals 5 miles to the hour.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASSEE HELP!!!! Mr. carter and Ms. torres need two busses to drive their classes to the amusement park. each class needs money
    6·2 answers
  • Write the following in slope intercept form:
    8·1 answer
  • Want brainliest then answer this question
    7·1 answer
  • Can you solve a system by substitution without a given variable?
    11·1 answer
  • Prove csc(pi/2 -x) = sec x
    7·1 answer
  • Use the graph to calculate the following
    8·1 answer
  • 4x^2+5=8x what is the answer in standard form
    7·1 answer
  • C.<br> tan(450)<br> Help please!
    11·1 answer
  • John, a hotel owner​
    9·2 answers
  • Can someone please help me with this geometry question I will mark brainliest
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!