1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helen [10]
2 years ago
13

Triple u then divide 3 by the result?

Mathematics
1 answer:
kkurt [141]2 years ago
7 0

Answer:

beinggreat78~is~here~to~help!

The equation should look something like this.

\frac{u(3)}{3}

Be careful with your use between cubing and multiplying; Cubing is multiplying the number by itself multiple times, while multiplying is like repeated adding, yet much easier.

In this case, if it says triple, I highly recommend multiplying by 3, which is what I did, it only looks different because it is in parentheses.

What have we learned?

<h3>We learned how to write algebraic equations, and some further information on multiplying.</h3>

You might be interested in
A dog walker charges a flat rate of $6 per walk plus an hourly rate of $30. How much does the dog walker charge for a 45 minute
RUDIKE [14]

Answer:

The function notation is given as:

$6 + $30 × x

f(x) = $6 + 30x

The dog walker charges $28.50

Step-by-step explanation:

Let the hourly rate be represented by x

A dog walker charges a flat rate of $6 per walk plus an hourly rate of $30.

The function notation is given as:

$6 + $30 × x

F(x) = $6 + 30x

How much does the dog walker charge for a 45 minute walk?

We have to convert 45 minutes to 1 hour

60 minutes = 1 hour

45 minutes = x

x = 45/60

x = 3/4(hour)

Putting that in the function notation:

f(x) = $6 + 30x

x = 3/4

$6 + 30(3/4)

$6 + $22.5

= $28.50

Therefore, the dog walker charges $28.50

7 0
3 years ago
2(4+2x)≥5x+5 solve inequality
valkas [14]

Answer:

x ≤ 3

Step-by-step explanation:

2(4+2x)≥5x+5

8+4x≥5x+5

4x-5x≥5-8

-x≥-3

x ≤ 3

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need the whole solution
ddd [48]

Confused what the question is. Are you looking for the product or the zeroes?

If you are looking for the product, then:

Use foil to get: sec²(1) - sec²(-csc²) -1(1) -1(-csc²)

= sec² + sec²csc² - 1 + csc²

= sec²csc² + sec² + csc² - 1

= sec²csc² + 1 - 1 (NOTE: sec² + csc² = 1 is an identity)

= sec²csc²

Answer: sec²csc²

***************************************************

If you are looking for the zeroes, then:

Using the zero product property, set each factor equal to zero and solve.

<u>First factor:</u>

sec²Θ - 1 = 0

sec²Θ = 1

secΘ = 1, -1

remember that secΘ is \frac{1}{cos}

\frac{1}{cos} = 1 \frac{1}{cos} = -1

cross multiply to get:

cosΘ = 1 cosΘ = -1

use the unit circle (or a calculator) to find that Θ = 0 and π

<u>Second factor:</u>

1 - csc²Θ = 0

1 = csc²Θ

1, -1 = cscΘ

remember that cscΘ is \frac{1}{sin}

\frac{1}{sin} = 1 \frac{1}{sin} = -1

cross multiply to get:

sinΘ = 1 sinΘ = -1

use the unit circle (or a calculator) to find that Θ = \frac{\pi}{2} and \frac{3\pi}{2}

Answer: 0, π, \frac{\pi}{2} , \frac{3\pi}{2}

7 0
3 years ago
What are the next 4 multiples of 4/8 in a fraction
Oliga [24]

Answer:

8/16, 12/24, 16/32, and 20/45

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Write the sum of the numbers as the product of their gcf and another sum 58+14
AnnyKZ [126]
I do not know but i am going to still glith the server if you need help go to google
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope and the y-intercept of the line on the graph below?
    10·1 answer
  • Which has the best unit rate grande 16oz $4.25 or venti 20oz $4.55
    7·2 answers
  • Se van a unir dos tramos de cadena: uno mide 0.75 m de largo y el otro 15/100 de metro . ¿Cual será la longitud total ya que est
    10·1 answer
  • Choose a method the find the product 16x60
    10·2 answers
  • Suzanne deposited $2,500 in a savings account earning 3.5% simple interest. What was the total interest earned after 6 years? Qu
    14·1 answer
  • Which inequality describes the graph below?
    13·1 answer
  • I need help!!! please don't give me a random answer ​
    13·1 answer
  • What is the least number that is exactly divisible by 9, 12 and 15​
    15·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the points (4, 4) and (8, 1)?
    8·1 answer
  • Jake is baking cookies for a bake sale. He needs 134 cups of flour for each batch of cookies, and he needs to make 323 batches.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!