1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilia_Sergeevich [38]
3 years ago
14

Ravi made 6 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 6 necklaces w

as $31.80. If the beads cost a total of $18.60, how much did each pendant cost?
Mathematics
1 answer:
mart [117]3 years ago
4 0

Answer: $ 2.20

Step-by-step explanation: 31.80-18.60= 13.20

13.20 divided by 6= 2.20

——————-

2.20 x 6= 13.2

13.20+ 18.60= 31.80

You might be interested in
Is this a linear equation
Reika [66]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation best represents the line?
liubo4ka [24]

Answer:

y = 3x - 1

Step-by-step explanation:

Rise over run, so 3 over 1 = 3. The y-intercept is -1, so b = -1.

6 0
2 years ago
The track-and-field coach wants to know whether the students in the entire school prefer track races or field events. The coach
strojnjashka [21]

All students in each grade

audience: <u>students</u> - counts for both boys and girls.

option (B) for teachers is irrevelant.

option (C) doesn't include girls.

option (D) doesn't include the entire school

Hence, option A is correct.

8 0
2 years ago
How do u solve 50=pi*2(h+3)
lakkis [162]

\bf 50=\pi 2(h+3)\implies 50=\stackrel{\textit{distributing first}}{2\pi h+6\pi }\implies 50-6\pi =2\pi h \\\\\\ \cfrac{50-6\pi }{2\pi }=h\implies 4.957747154594767 \approx h

5 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP
Dafna1 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

27.068

28.08

28.15

29.94

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A pool fills with water at a rate of 5 1/4 gallons every 2/3 minute how many gallons fill the pool in one minute
    11·2 answers
  • Plz help me I will mark you brainlest​
    13·2 answers
  • Estimate, then find the sum of 312+397
    10·2 answers
  • What does x&lt;-3 look like on a line graph
    14·2 answers
  • What is the quotient of 3125 ÷ 25 answer
    8·2 answers
  • Can someone help me on this please? I don't know where to start.
    14·1 answer
  • Ira wants to buy a skateboard. She paid $120 including the sales tax of 7%.
    10·1 answer
  • Which is the better deal? $2.89 for 4 quarts or $4.39 for 6 quarts
    11·1 answer
  • Which speed below is equivalent to 1/2 miles per hour
    10·1 answer
  • Help! write the set of numbers in set-builder notation: the set of all real numbers except 100​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!