1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAXImum [283]
4 years ago
13

The hot summer fair is coming to town! Admission to the fair costs 12.99 and each ride costs 1.75. You have 35 to spend at the f

air including admission.Write an inequality that represents this solution
Mathematics
1 answer:
arsen [322]4 years ago
3 0

Answer:

you will be able to go on about 12 rides. that's all i can tell you.

Step-by-step explanation:

35 - 12.99 / 1.75 = 12

You might be interested in
Choose all that state the correct unit rate for each situation. 100 POINTS ASAP K12
Lorico [155]

Answer:

Please see the answers below:

Step-by-step explanation:

The wrong answers are deleted only the correct answers are listed below:

  • Ryan earns $45 for 5 hours of work. The unit rate is $9 for 1 hour.
  • Jenna can drive her car 110 miles on 5 gallons of gasoline. The unit rate is 22 miles per gallon.
  • Claire saves $320 in 16 weeks. The unit rate is $20 per week.

  • % increase in price of gas = [(New Price - Original Price) / Original Price] x 100

% increase in price of gas = [($2.48 - $2.18) / $2.18] x 100

% increase in price of gas = [$0.3 / $2.18] x 100

% increase in price of gas = 13.76%

7 0
3 years ago
Help- i dont understand<br> Just 10 11 and 12 please!
katrin [286]
10. acute angles: 0
Right angles: 4
Obtuse angles: 0
Perpendicular lines: 0
Parallel lines: 2

11. Acute angles: 2
Right angles: 0
Obtuse angles: 1
Perpendicular lines: 0
Parallel lines: 0

12. H
6 0
3 years ago
Factorise 14^2-x-3 <br> please helppp
Dafna11 [192]

Answer:

-(x-193)

Step-by-step explanation:

Factor the polynomial.

Hope this helps. Plz give brainliest.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with number 2 and 3
a_sh-v [17]
The question 2 .
428×7.1=3038.8
-12+8=-4
3.4408÷0.092 =37.4
-18÷2=-9
3 0
4 years ago
A tortoise walk 52.0 feet per hour. Convert this into inches per minute
sattari [20]

1 foot = 12 inches

52 * 12 = 624 inches per hour

 1 hour = 60 minutes

624/60 = 10.4 inches per minute

3 0
4 years ago
Other questions:
  • HELP PLZ I WILL GIVE BRAINLIEST! Cherries cost $4/lb. Grapes cost $2.50/ lb. You can spend no more than $15 on fruit and you nee
    10·1 answer
  • the selling price of a television set is $125 more than twice the cost. find the cost if the selling price is $325.
    10·2 answers
  • It’s a 425 mile drive from San Jose to Los Angeles.
    6·1 answer
  • Please help don't understand
    6·1 answer
  • What percent of 28 is 21
    15·2 answers
  • A number has a 5 in the tens place. The number of ones is 3 less than the number of tens. The number of hundreds is 1 less than
    6·1 answer
  • A line passes through (8,-1) and is perpendicular to y=2x-9. What is the equation of the line in point-slope form?
    13·2 answers
  • What is |-9+4| ? Pls help
    8·2 answers
  • It takes 8 minutes to fill an empty aquarium to a depth of
    10·2 answers
  • Help. ill give brainliest
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!