1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mariarad [96]
3 years ago
8

a 13 ft ladder is placed against the side of the building. The bottom of the ladder is 5 ft away from the bottom of the building

. how far up the building will the ladder reach?

Mathematics
1 answer:
puteri [66]3 years ago
4 0
The final answer is x=12
So the ladder will reach 12 feet up

You might be interested in
2x-4/5=4<br> plsss answer quick
nikdorinn [45]

Answer:

<h2>x = 12</h2>

Step-by-step explanation:

\frac{2x - 4}{5}  =4

First of all multiply through by 5 to eliminate the fraction

That's

5 \times  \frac{2x - 4}{5}  = 4 \times 5 \\ 2x - 4 = 20

Next using the addition property add 4 to both sides of the equation

We have

2x - 4 + 4 = 20 + 4 \\ 2x = 24

<u>Divide both sides by 2</u>

\frac{2x}{2}  =  \frac{24}{2}

We have the final answer as

<h3>x = 12</h3>

Hope this helps you

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table shows the ages and weights of babies at a hospital.
zzz [600]
I believe the answer is B) positive 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer this correctly
Lubov Fominskaja [6]
The awnser to this is 2 and also 3
7 0
3 years ago
: Xem xét 2 nhà đầu tư A và B với đường cầu về cổ phiếu như sau: Nhà đầu tư A: 2P = 300 – 2Q Nhà đầu tư B: P = 150 – 3Q a. Tại m
ycow [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
The average cost of a bag of popcom at
shepuryov [24]

Answer:

B 26.3% increase

Step-by-step explanation:

1 - 3.50/4.75 = .263 = 26.3%

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help quick simplify the expression (-4) power of 3
    12·1 answer
  • 45 points for first most detailed / accurate answer:
    11·1 answer
  • Please help and explain how to do this I don't understand it thank you
    14·2 answers
  • A group of friends are ordering food. The total amount that they can spend on their food bill is $41, including the delivery cha
    14·1 answer
  • What would be the best method to use in order to solve the following quadratic equation? x²+14x+13=0
    11·2 answers
  • There are 12 inches for every 1 foot. How many inches are equivalent to 4 feet?
    10·1 answer
  • Please answer this question only if you know it!
    5·1 answer
  • 1. Emily wants to buy turquoise stones on her trip to New Mexico to give to at least 4 of her friends. The
    14·1 answer
  • Which is the better buy? Deal A: 32 oz of cereal for $3. 99 or Deal B: 16 oz of cereal for $2. 99?
    13·1 answer
  • Volumes of the solids with disk or shell method?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!