1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zepler [3.9K]
2 years ago
13

Andrea rents a bike for a day. The rental charges can be determined by

Mathematics
2 answers:
Greeley [361]2 years ago
4 0
Https://www.cymath.com/answer?q=%205%2B4i%2F6%2B8i
kolezko [41]2 years ago
4 0

Answer: Hence, the unit rate would be $0.5.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

R=\$0.5d

Here, R is the rental charges.

d is the number of days she rents the bike.

We need to find the unit rate.

So, unit rate would be

\dfrac{R}{d}=\$0.5

Hence, the unit rate would be $0.5.

You might be interested in
-6-5(4+3n)=-7(n+2)-6n
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

n=-6

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Sandra has the following data:
Ludmilka [50]

The number "R" could be "A" and "D" because the range is 14 it cant be "B" or "C"

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Subtract 7 pounds 3 ounces from 10 pounds
butalik [34]
(10 pounds) - (7 pounds 3 ounces) =
2.8125 pounds
7 0
2 years ago
- You lose three points each time you answer
Ket [755]

Answer: The answer is -24 if you start at 0 points

Step-by-step explanation:

3 x 8 = 24 if it starts at zero put a negative symbol (-) to 24.

7 0
3 years ago
What does “more than” mean in math?
patriot [66]

Means if a number is bigger than other number.

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of these shapes is a rectangle but not a square?
    5·1 answer
  • What type of number is 3pie plus one
    11·2 answers
  • What is formula of x+y.
    11·1 answer
  • Suppose that a new fuel-efficient European car travels an average of 26 kilometers on 1 liter of gas. If gas costs 2.25 euros pe
    9·2 answers
  • I need help please so if you could help that would be nice. Also i will make brainliest
    7·1 answer
  • QUESTION 4: BUSINESS DECISIONS [20 MARKS]
    13·1 answer
  • I need help can somebody please help me
    13·1 answer
  • Please help me :(
    15·1 answer
  • Examples:
    7·1 answer
  • This data set represents the number of cups of flour used in different recipes. What is the mean of this data set? {1/2, 1/3, 2/
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!