Answer:
40
Step-by-step explanation:
AREA=LW
L₁W₁=40
L₂W₂=160
x(L₁W₁)=L₂W₂
x(L₁W₁)=L₂W₂
x(40)=160
x=40
To determine the equation to represent this situation, we can use 2.5x to show the amount of profit per product, and a y intercept value of -550 to show the cost for rent. Now, we have the equation y=2.5x-550.
The break even point is when the profits balance out the expenses, so in this case, y should equal 0.
0=2.5x-550
Add 550 to both sides...
550=2.5x
Divide both sides by 2.5...
x=220
So, our answer is 220 products.
Answer:
44 rem
Step-by-step explanation:
Sorry i dont have an explanation
Multply both equations by 2 leaving
x + 2y = 8
x - 2y = -2
Add the equations giving
2x = 6
x = 3
Substitute 3 in the top equation
3 + 2y = 8
2y = -5
y = -2.5
Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96