1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolezko [41]
3 years ago
6

How do I find the slope of the line through (–9, –10) and (–2, –5)?

Mathematics
2 answers:
otez555 [7]3 years ago
8 0
Finding a slope in a number line is easy just  
Steps:
Identify two points on the line
Select one to be (x 1, y 1) and the other to be (x 2, y 2)
Use the slope the slope equation to calculate slope.
Thank you 
storchak [24]3 years ago
4 0
Answer:
slope of line is 5/7

Explanation:
The slope of the line can be calculated using the following rule:
slope = \frac{y2-y1}{x2-x1}

The given points are:
(-9,-10) which represent (x1,y1)
(-2,-5) which represent (x2,y2)

Substitute with the points in the above equation to get the slope as follows:
slope = \frac{-5-(-10)}{-2-(-9)} = 5/7

Hope this helps :)

You might be interested in
Solve the system of equations using linear combination method or substitution method. Show all steps.
Korvikt [17]

Answer:

{x,y} = {19/12,5/6}

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the smallest positive integer x such that 52 divides 98701 + x.​
strojnjashka [21]

Answer: i think 46 im not sure tho

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
The price of an item has dropped to 77$ today. Yersterday it was 140$. Find the percentage decrease.
Yuki888 [10]

Answer: It dropped 55%


Step-by-step explanation: well if you multiply 140x.55 it equals to 77


5 0
2 years ago
Gronala costs $4.50 per pound. Assorted nuts cost $7.00 per pound. how many pounds of granola and nuts are needed to make 7 poun
yulyashka [42]

Let G be the granola we need (in pound)

Let N be the nut we need (in pound)

Trail mix cost $5.00 per pound---> cost for 7 pound = 5 x 7 = $ 35

4.5G+7N= 35

G+ N = 7

Therefore G = 5.6 N=1.4, we would need 5.6 pound granola & 1.4 pound nut

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The figure shows a carpeted room. How many square feet of the room is carpeted?
alukav5142 [94]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

So split it into two shapes. Two rectangles.

Rectangle 1 = 4 * 5 = 20

Rectangle 2 = 2 * 10 = 20

20 + 20 = 40

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If l and m are parallel, which pairs of angles are supplementary?
    7·2 answers
  • Please help
    9·2 answers
  • What is the place value of the 1 in 9.154
    8·2 answers
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    14·2 answers
  • HELP! I'll mark you the brainest and give you all my points !! (Show all work)
    14·2 answers
  • Simplify: <br> (8)2(2)3<br> (4)3(-2)4
    5·1 answer
  • At the deli, 5 pounds of sliced turkey costs $30. How much does 1 pound of sliced turkey cost?
    5·1 answer
  • Write the equation of a line that is perpendicular to x=-6x=−6x, equals, minus, 6 and that passes through the point (-1,-2)(−1,−
    13·2 answers
  • Can anyone please help me with this? I need help really soon!
    15·1 answer
  • PLEASE HURRY TEST
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!