1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cloud [144]
4 years ago
8

An experienced carpenter could build a house in 4 days. How much would he have if he worked for 2 days?

Mathematics
2 answers:
Novosadov [1.4K]4 years ago
8 0
He would have half a house
Norma-Jean [14]4 years ago
8 0
He would have built half of a house

Hope this helps!
You might be interested in
If a research team increases the sample size for a study, the power of their statistical tests will:
Viktor [21]

Answer: c) increase

Step-by-step explanation:

  • A sample is a finite subset of the entire population on which research statistical test regarding his/ her objective .

As the sample size increases it comes closer to the population size, and so converge to a better result of researcher's analysis.

It means the size of the sample is proportional to the power of their statistical tests.

∴ As the size of the sample increases the power of statistical test increases.

Hence, If a research team increases the sample size for a study, the power of their statistical tests will <u>increases</u>.

Therefore , the correct answer is : c) increase

3 0
3 years ago
HELP PLEASE. Solve. 6(x+20)=168
KiRa [710]

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

6(x+20)=168

Divide each side by 6

6/6(x+20)=168/6

x+20 =28

Subtract 20 from each side

x+20-20 = 28-20

x =8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A family is going on a trip for 3 days. The total cost for the hotel is​ $369. One hundred dollars a day was budgeted for entert
saul85 [17]

Answer:

223

Step-by-step explanation:

368 divided by 3= 123

123+100= 223

6 0
3 years ago
How do you find the unit rate for $7.40 for 5 pounds <br> I need step by step
svlad2 [7]
$7.40/ 5 pounds
= $1.48/pound

The unit rate is $1.48/pound~
7 0
3 years ago
HELP MWAH WITH YOURS TRULYS MATH
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

its 1/2

Step-by-step explanation:

because 1/2 of 10/10 is 5/10

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 3x+5x+2 factorised for yr 10 gcse
    10·1 answer
  • Diego's history teacher writes a test for the class with 26 questions. The test is worth 123 points and has two types of questio
    10·1 answer
  • Help a girl out ?? i'm not sure how to do the equation .
    8·1 answer
  • Please answer as soon as possible, whoever is first gets the brainliest
    8·1 answer
  • What is the volume of the cylinder. 12r 15h
    13·2 answers
  • Write an inequality to represent the two amounts , Gita used 6.18 pounds of strawberries and 6.1 pounds of raspberries to make j
    10·1 answer
  • Find the given angle to the nearest degree.
    9·2 answers
  • Judy worked 8 hours and Ben worked 10 hours. Their combined pay was $80. When Judy worked 9 hours and Ben worked 5 hours, their
    15·1 answer
  • A chemical company makes two brands
    13·1 answer
  • Prove the sum of two rational numbers is rational where a,b,c and,d are integers and b and d cannot be zero
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!