1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
2 years ago
12

Who knows this? I’ll mark BRAINLIEST!

Mathematics
1 answer:
mestny [16]2 years ago
5 0

Answer:

i think it's a

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the coordinates of a point on a circle with radius 18 corresponding to an angle of 190°
devlian [24]

The coordinates of a point on a circle with radius 18 corresponding to an angle of 190° are (-17.73, -3.13).

What is transforming coordinates?

Polar coordinates (r,θ) are transformed into Cartesian coordinates (x, y) using the formulas x = r cos(θ), and y = r sin(θ).

This problem is under the concept of transforming polar coordinates (r,θ) to cartesian coordinates  (x, y).

For this problem the polar coordinates  are r = 18 and θ = 190°.

Convert these polar coordinates into a cartesian coordinates as,

x = r cos(θ) = 18 cos(190°) = -17.73

y = r sin(θ) = 18 sin(190°) = -3.13

The coordinates of a point on a circle with radius 18 corresponding to an angle of 190° are (-17.73, -3.13).

To know more about the transforming coordinates, click on the below link

brainly.com/question/2689696

#SPJ13

8 0
10 months ago
The bowling lanes charge an hourly fee for bowling and $2 to rent shoes for the day. Gerry rented shoes and bowled for 2 hours a
kodGreya [7K]

Answer:

d) f(x) = 5x + 2

Step-by-step explanation:

First we need to identify the variables and how they fit into the equation. in this case we know that the equation is f(x) = mx + b where f(x) is the total cost, m is the hourly cost, x is the number of hours bowled, and b is the price of the shoes.

Now, we need to solve for the hourly cost, so to do this we plug in all the known information to get 12 = m(2) + 2

To solve we need to isolate the variable by first subtracting 2 on both sides to get 10 = m(2) and then dividing both sides by 2 to get 5 = m.

Finally, since we now know that the hourly cost is $5 we can plug this information back into the equation to get f(x) = 5x + 2

6 0
3 years ago
PLEASE HELP 50/25 POINTS!!
DedPeter [7]
I don’t know but I think 5 feet
7 0
2 years ago
Dan bought 24 pounds of sugar for $10. how many dollars did he pu per pound of sugar
siniylev [52]

Step-by-step explanation:

10÷24= .41 cents per pound

7 0
2 years ago
PLS HELP ASAP I DONT HAVE TIME FOR THIS, IT ALSO DETECTS IF ITS RIGHT IR WRONG
Veronika [31]

Answer:

x=135°

Step-by-step explanation:

45°- 180°=135x

5 0
2 years ago
Other questions:
  • In how many ways can a committee of 4 be chosen from a group of 9 people?
    13·2 answers
  • Simplify the following polynomial:<br> (3ax +2a - 3a²x) + (3a²x - 5ax - a) + 8a
    15·1 answer
  • What percent of 125 is 5
    7·2 answers
  • Kirsten and molly are on a 3-day bike ride.The entire route is 156 miles. On the first day,they bilked 64miles. On the second da
    9·1 answer
  • Graph the line.<br> y+2=-1/(x-1)
    15·1 answer
  • Andrea baked h muffins. violet baked 8 fewer muffins then andrea. find the average number of muffins baked by both girl, in term
    11·2 answers
  • Determine whether the function f(x)= 1/x^2 is even, odd or neither.
    12·1 answer
  • What is 90* 1000 then - 8 * 40
    13·2 answers
  • What advantage does this 401k have over other types of investments?
    14·1 answer
  • What's the value of given expression<br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B1%20%5Ctimes%201%7D%20" id="TexFormul
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!