1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marishachu [46]
3 years ago
12

Find the y-intercept of the graph of x-3y=9 graphically y-intercept: (0

Mathematics
1 answer:
EastWind [94]3 years ago
8 0
The y intercept of this question is 0
You might be interested in
Select all operations under which the polynomials 5x - 1 and 3x - 10 are not closed.
sammy [17]
It's division.
Hope I helped!
7 0
2 years ago
According to the 2010 census, the state of Oregon has a population of 40 people per square mile. If a county in Oregon measured
Mekhanik [1.2K]

Answer:

90000

Step-by-step explanation:

To get the total area multiply 75 by 30 then to get the number of people multiply the product by 40. 75*30*40=90000

7 0
3 years ago
sam goes to the market to buy a hamburger for cookout. he buys 3 3/4 pounds if a hamburger. how many 1/4 pound patties can he ma
Alexandra [31]
3 3/4÷ 1/4
15/4÷1/4
15/4÷4/1
15*4=60
4*1=4
60/4=15
15 times 1/4 can fit into 3 3/4.
7 0
3 years ago
Stephen’s lunch bill is currently at $8.33. Stephen orders a fruit salad for take-out, and wants to leave $2.25 as a tip for his
KatRina [158]

Answer:

$4.42

Step-by-step explanation:

by combining $8.33 and $2.25 you get a combined total of $10.58 and if you subtract that from $15 you get $4.42 as the amount of money remaining.

7 0
3 years ago
The value of y varies directly with x. Which function represents the relationship between x and y if y = 20/3 ?
geniusboy [140]
What does x equal? In order to find the relationship between x and y we need to know both values at a given instance. For example, if x = 10 while y = 20/3, then we know that you = 20x/30 or 2x/3.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is (f⋅g)(x)?
    6·1 answer
  • With regard to mathematics, what is in excepted statement of fact that is used to prove other statements
    15·1 answer
  • Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?
    7·2 answers
  • if Marcie earns $44 for an 8 hour day use the unit rate to determine how much Marcy earnings from working 5 hours​
    13·1 answer
  • 6.5 more than the quotient of x and 4
    8·1 answer
  • Find a counterexample to show that the following statement is false. The sum of two five-digit numbers is a six-digit number + i
    6·1 answer
  • What is the lcm of 24
    13·1 answer
  • That contains the point
    6·1 answer
  • A candy bar box is in the shape of a triangular prism. The volume of the box is 1,200 cubic centimeters.
    7·1 answer
  • Determine if the sequence below is arithmetic or geometric and determine the
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!