Answer:
no solution
Step-by-step explanation:
2+2x=19+2x
2x-2x=19-2
0=17
Answer:
Step-by-step explanation:
Say that your equation is 2x+4=8, x=2
you would plug in the 2 where your x is so, 2(2) +4=8
then you'd solve regularly.
Hope my answer has helped you!
Answer:
It costs $42.43
Step-by-step explanation:
Lets explain how to solve the problem
- The cost of
kilogram of candy is $7.5
- We need to find the cost of
kilogram
We can use the ratio to find the answer
======= Dollar : Kilogram
======= 7.5 : 
======= c :
By using cross multiplication
∴ c ×
= 7.5 × 
∵
= 
∴
= 
∴ c ×
= 7.5 × 
∴ c ×
= 
Divide both sides by 
∴ c =
÷ 
Change the division sign to multiplication sign and reciprocal the
fraction after the division sign
∴ c =
×
∴ c =
= 42.43 dollars
∵ c represents the cost of
kg
∴ It costs $42.43
He should use 48 tablespoons of flour in his recipe.
Answer:
$372.330
Step-by-step explanation:
if 1 mile = $0.45 and you want to find out 827.4 miles
you should multiple $0.45 × 872.4
1 mile : $0.45
827.4 × $0.45 = 372330
827.4 : $372.330