Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
This question is incomplete. There is no way to get a volume from a single
length
the answer is -3/2 and -11/2
Answer:
6
7
8
10
Step-by-step explanation:
you have to remove // to calculate
The square root of 121 is 11 because 11 times 11 is 121.