1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
4 years ago
8

I need help with my homework​

Mathematics
2 answers:
posledela4 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

9+8-7=(9+8)-7=17-7=10

7-5+6=(7-5)+6=2+6=8

-6*4(-1)=-6*(-4)=24

8/4*2=2*2=4

3(6+7)=3*13=39

5(10-1)=5*9=45

72/9+7=8+7=15

48/(4+4)=48/8=6

11Alexandr11 [23.1K]4 years ago
4 0

Answer:

1.) 10

2.) 8

3.) 24

4.) 4

5.)39

6.) 45

7.) 15

8.) 6

Step-by-step explanation:

1.) 9+8= 17, 17-7=10

2.) 7-5=2, 2+6=8

3.) 4(-1)= -4, -6(-4)=24

4.)8/4=2, 2(2)=4

5.) 6+7=13, 3(13)=39

6.) 10-1=9, 5(9)=45

7.) 72/9=8, 8+7=15

8.) 4+4=8, 48/8=6

Hope this helps.

You might be interested in
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ivann1987 [24]
1 + 1x
"the sum of one and" 1 +
"the product of" x
"one" 1 x
"and a number x" 1 x (x)
1 + 1x
8 0
3 years ago
What is 2 divided by 165?
Digiron [165]

Answer:0.0121212121

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
It has rained 3/5 inch in 1/4 hour. If it continues to rain at the same rate,how much rain would fall in an hour
Scorpion4ik [409]

Answer:

2 2/5 inches

Step-by-step explanation:

3/5 x 4

3/5 x 4/1

3/5 x 4/1 = 12/5

12/5 = 2 2/5

5 0
3 years ago
Is the following relation a function?
irina1246 [14]
No it isn’t a function
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the midpoint of the line segment (-8,-7) and (-7,-8)
goblinko [34]
The answer is (-7.5, -7.5)
3 0
3 years ago
Other questions:
  • _____ 20. Brandon needs $480 to buy a TV and stereo system for his room. He received $60 in cash for birthday presents. He plans
    11·2 answers
  • How many Line segment in square, rectangle and circles
    15·2 answers
  • How many 3/8ths are in 3 3/4ths?
    5·2 answers
  • The inequality -x - 6<0
    10·1 answer
  • A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
    12·2 answers
  • Insert 2 sets of parentheses to make each sentence true: 2 x 14 – 9 – 17 – 14 = 7
    11·1 answer
  • Please help.. pleaseeee
    15·2 answers
  • Help me please , will mark brainliest
    14·1 answer
  • Here is a list of ages (years) of children in a room:<br> 5, 1, 7, 9, 6, 1, 1<br> State the median.
    6·1 answer
  • The weight of Jacob’s backpack is made up of the weight of the contents of the backpack as well as the weight of the backpack
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!