Answer:
About 10.54, sorry if im wrong
Step-by-step explanation:
c= the square root of a^2+b^2
Answer:
2 to the power of 2 times 5 to the power of 1
= 20
Step-by-step explanation:
Answer:
A) Container X
Step-by-step explanation:
X=2C:6S ratio, now reduce amount but keep the same ratio
X=1C:3S
Y=4C:8S ratio, now reduce amount but keep the same ratio
Y=1C:2S
Container X has the sweeter water because it's ratio of sugar to water is higher.
Answer:
57.78 km/hr
Step-by-step explanation:
Total time taken, t = 6 hours
Total distance covered, d = 520 km
Distance by car = 260
Distance by train = 520 - 260 = 260 km
Train speed = x
Car speed = 2x
Average speed speed = 3x /2
Speed = distance / time
1.5x = 520 / 6
9x = 520
x = 520 / 9
x = 57.777
Average speed of train = 57.78 km/hr
Answer:
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month
Step-by-step explanation:
To find the unit price we divide the total cost given by the total months given for each contract to find out the cost per month.
$2070/18 months = $115 per month
$1776/12 months = $148 per month
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month