1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
4 years ago
9

1/2 of 118. #7 please help homework is due tomorrow

Mathematics
2 answers:
Aneli [31]4 years ago
8 0

✧・゚: *✧・゚:*    *:・゚✧*:・゚✧

                  Hello!

✧・゚: *✧・゚:*    *:・゚✧*:・゚✧

❖ 1/2 of 118 is 59.

Divide 118 by 2:

118 ÷ 2 = 59

~ ʜᴏᴘᴇ ᴛʜɪꜱ ʜᴇʟᴘꜱ! :) ♡

~ ᴄʟᴏᴜᴛᴀɴꜱᴡᴇʀꜱ

alukav5142 [94]4 years ago
8 0

The answer is 59 sorry if i'm wrong.

You might be interested in
In XYZ, what is the cosine ratio of X?
Wittaler [7]

Answer:

c) 12/15 = 4/5

Step-by-step explanation:

imagine we mirror the triangle up, so that Z is on top.

then you can clearly see that 6 is cos(X) times r (and r is then 7.5).

XY is sin(X)×7.5

and again, 7.5 is r (the line making the X angle).

so, the cosine ratio of X is

6 = cos(X)×7.5

cos(X) = 6/7.5 or then 12/15. or simplified 4/5.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help asap! Due in 5 minutes!!! Pls
skelet666 [1.2K]

Answer: The value of X is 26.

Explanation: The explanation is in the image.

5 0
3 years ago
I don’t know what to do
sergey [27]
20% of 15 is 12$, and tax is 5% so it comes out to 12.60$
The answer is B
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You buy a 33-pound bag of flour for $9 or you can buy a 1- pound bag for $0.39. Compare the per pound cost for the large and sma
slamgirl [31]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb

.39 / 1 lbs = .39 per lb

The large bag is less expensive

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
please factor completely !Thank yoy
Vilka [71]
You can download the app photo math and that will help you
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Question 17<br> Write 24 as a percentage<br>        ------        <br>        25
    7·2 answers
  • Jatonia sold n cups of lemonade at her stand for 0.75 each. She made a total of 18.00. Write an equation to express how many cup
    7·2 answers
  • The graph of a system of equations will intersect at more than 1 point
    8·2 answers
  • I need to give you my math numbers and then solve the step by step
    11·1 answer
  • Which of the following would indicate the possible presence of multicollinearity in a regression analysis? a. A significant p-va
    5·1 answer
  • Which value in the set [4, 9, 15, 36] is a solution of 12 = 3 + x?
    13·2 answers
  • The table and graph both represent the same relationship.
    15·1 answer
  • In a class full of men and women,
    11·1 answer
  • what are the slope and white intercept of the liner function that is represented by the graph the slope is minus 4/3 and the y-i
    11·2 answers
  • ASAP HELP<br> 10.Simplify the following expression: 2n+4-0.3n-3
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!