1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madreJ [45]
3 years ago
12

Are 5/6 and -4.713 on the same side or the opposite side of zero ?

Mathematics
1 answer:
Alchen [17]3 years ago
8 0
They are on opposite sides of zero because one number is negative and one is positive
You might be interested in
-5<br><br>x=-9<br><br>x=11<br><br>x=12<br><br>x=8<br><br>-5x+6(4x+15)=242
Lyrx [107]

-5x+6(4x+15)=242\qquad|\text{use distributive property}\\\\-5x+(6)(4x)+(6)(15)=242\\\\-5x+24x+90=242\qquad|\text{subtract 90 from both sides}\\\\19x=152\qquad|\text{divide both sides by 19}\\\\x=8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
This is 2.
Jlenok [28]

Answer: Lionel should be the correct answer.

Step-by-step explanation: When you are talking about age, that means time. Time is continuous, never stopping or slowing down for anyone. Therefore the graph should be continuous.

7 0
3 years ago
What is 56.398 rounded to the nearest tenth?
Vesna [10]
Well when you round to the nearest 10 it will be 1 number after the point (this is due to that 10 only has one 0.) now we know that if there is a number bigger than 5 besides the number they ask you in this case the first after the point you will add 1 to that number. in this case you will add 1 to the 3. this will give you the answer of 56.4

Hope this helps
6 0
3 years ago
Graph the line with the equation y = 1/6x-5<br><br> PLEASE HELP
quester [9]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
If 25 pencils cost $12 find the unit rate per pencil
grin007 [14]

Answer:

$12/25 pencils= $0.48 per pencil

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify this expression.<br> 3^5/3^3
    5·2 answers
  • Which of the following does a pictograph most resemble?
    11·1 answer
  • A shark can chase prey about 30 miles per hour. What is this rate in miles per minute?
    13·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST IF YOU ARE CORRECT!
    10·2 answers
  • 870 mg sodium is 30% of recommended daily allowance. What is the recommended daily allowance
    14·2 answers
  • A rhombus is enlarged and has a new perimeter of 40 feet. If the original perimeter was 10 feet, by what factor was the rhombus
    9·2 answers
  • Kala will rent a car for the weekend. She can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $47.98 and costs an
    6·2 answers
  • PLZZZ HELLPPPP THIS IS A TIMED TESTT *LOOK AT PICTURE*
    14·1 answer
  • Can someone help me with this please
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ME ILL MARK BRAINLIEST!!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!