1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
3 years ago
8

Melinda spend 4 hours reviewing for her midterm exams. She spend 1/4 of the time studying for social studies. How many hours did

she spend on social studies?
Mathematics
1 answer:
galben [10]3 years ago
3 0
Hello!

To find this you have to divide the total number of hours studied by the time spent studying social studies

This can be done by does 4 * 0.25 = 1

The answer is 1 hour

Hope this helps!
You might be interested in
What is a number increased by 7 multiplied by 4?
Lana71 [14]

Answer:

9?

Step-by-step explanation:

9 + 7 is `16, and 16 is a multiple of 4

4 0
3 years ago
What’s the quotient of 2 1/4 and 5/8
lions [1.4K]

Answer:

The correct result would be 3 3/5.

Step-by-step explanation:

If you would like to find the quotient of 2 1/4 and 5/8, you can calculate this using the following steps:

2 1/4 = 9/4

2 1/4 / 5/8 = 9/4 / 5/8 = 9/4 * 8/5 = 18/5 = 3 3/5

6 0
3 years ago
Kwamee created a coffee blend for his cafe by mixing Kona beans and Fuji beans. Kona beans cost $11 per pound and Fuji beans cos
yKpoI14uk [10]
Let's use K for Kona and F for Fuji. The system of equations has to be a balanced system. For example, you can't mix the number of pounds of beans with the cost for each because pounds and dollars are different and you can only combine like terms...pounds with pounds and dollars with dollars. So let's start with the number of pounds. Since we don't know how much of each he bought we have the 2 unknowns, F and K, but we DO know that he bought 23 pounds total. So the first equation is
K + F = 23
Now let's see what we can do with the dollars. Again, we don't know how much he bought of each kind of coffee, but we do know that Kona beans cost $11 per pound and that Fuji beans cost $7.50 per pound, and we know that he spent a total of $197. So let's set that up:
11K + 7.50F = 197
Those are your 2 equations. It doesn't say you need to solve them, so you're done.
7 0
2 years ago
Don Fenley bought a motorcycle that cost $1,250. He paid $250 down and the remainder in 18 monthly payments of $60 each. How muc
topjm [15]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

60x18= 1080-1000 = 80

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The bottom of a ladder must be placed 3 ft from a wall. the ladder is 12 feet long. how far above the ground does the ladder tou
3241004551 [841]
9 feet above the ground, since it has to be 3 feet away from the wall you would have to subtract those 3 feet from the length of the ladder.
6 0
2 years ago
Other questions:
  • -3<3x less than or equal to 9 on an number line
    8·1 answer
  • At the local gas station, gasoline costs $2.75 per gallon and diesel fuel costs $3.02 per gallon. Gabriel needs to purchase 15.2
    7·1 answer
  • Place these metric units in order from the smallest to the largest: meter, millimeter, kilometer, decimeter, centimeter, dekamet
    8·1 answer
  • use benchmarks to estimate the sum 11/15 +1/8 A.about 1/2 B.about 3/4 C.about 1 D.about 1 1/2
    9·2 answers
  • A car traveled 300 miles on 15 gallons of gas. How many miles does the car travel on 1 gallon of gas?​
    15·2 answers
  • What is the fourth term in a sequence defined by f(n) = 2n?
    5·1 answer
  • K=3yz solve for y algebra 1
    15·1 answer
  • What are the x-intercepts of the parabola of (-3.5,0) and (4.1,0)
    9·1 answer
  • How to do the spider web math homework assignment in 7th grade.
    9·1 answer
  • If 5 for 25.59 how much for 9
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!