1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
3 years ago
10

Pirate seafood company purchases lobsters and processes them into tails and flakes. it sells the lobster tails for $21 per pound

and the flakes for $14 per pound. on average, 100 pounds of lobster are processed into 52 pounds of tails and 22 pounds of flakes, with 26 pounds of waste. assume that the company purchased 2,400 pounds of lobster for $4.50 per pound and processed the lobsters with an additional labor cost of $1,800. no materials or labor costs are assigned to the waste. of 1,096 pounds of tails and 324 pounds of flakes are sold,calculate the allocated cost of the sold items and the allocated cost of the ending inventory. the company allocates joint costs on a value basis.(round cost per pound answers to 2 decimal places.)
Business
1 answer:
mote1985 [20]3 years ago
4 0
Allocated costs of items sold = $10337.48
Allocated costs of remaining inventory = $2268.76

First, calculate how much inventory is actually produced from 2400 lbs of lobsters.
Tails = 2400/100*52 = 1248
Flakes = 2400/100*22 = 528

The value of that inventory is:
Tails = 1248 * $21 = $26208
Flakes = 528 * $14 = $7392
Total = $26208 + $7392 = $33600
<span>Now the percentage of value to distribute costs among.
Tails = 26208 / 33600 = 0.78
Flakes = 1 - 0.78 = 0.22

Cost of inventory
Materials: 2400 * $4.50 = $10800
Labor: $1,800
Total: $10800 + $1800 = </span><span> $<span>12600

Now let's distribute the cost between the tails and flakes:
Tails: 0.78 * $12600 = $9828
Flakes: 0.22 * $12600 = $2772

Now let's calculate the cost per pound of the inventory
Tails: $9828 / 1248 = $7.88/lb
Flakes: $2772 / 528 = $5.25/lb

Of the 1096 lbs of tails sold, that leaves 1248-1096 = 152 lbs in inventory.
Cost of tails sold = 1096 * $7.88 = $8636.48
Cost of remaining tail inventory = 152 * 7.88 = $1197.76

Of the 324 lbs of flakes sold, that leaves 528-324 = 204 lbs in inventory.
</span></span>Cost of flakes sold = 324 * $5.25 = $1701
Cost of remaining flake inventory = 204 * 5.25 = $1071

Allocated costs of items sold = $8636.48+$1701 = $10337.48
Allocated costs of remaining inventory = $1197.76+$1071=$2268.76

You might be interested in
Airbase is a consumer electronics company known for its affordable mobile devices that follows a cost-leadership strategy. In th
lapo4ka [179]

Answer: 4. a consumer electronics company popular among price-conscious customers.

Explanation: Companies who thread a cost-leadership strategy or path could be said to be 'price-centric', that is gives price huge cognizance and will strive to be a market or industry leader when it comes to giving best and most affordable prices on products.

Thus, since Airbase follows a cost leadership strategy and also popular among consumers for its affordable devices, it should also weigh or compare it's strategy to other consumer electronics company which is popular among consumers which gives cognizance to price of products they purchase.

5 0
3 years ago
The value of an asset is determined by discounting the future cash flows generated by the asset using the:
Nadusha1986 [10]
The value of an asset is determined by discounting the future cash flows generated by the assets using the DISCOUNTED CASH FLOW ANALYSIS. Dis counted cash flow analysis is used to value projects, assets or companies using the concept of the time value of money. This method is used to determine the attractiveness of an investment.
5 0
3 years ago
When you view a selection at Amazon and see "Customers who bought this (item) also bought ...," you are seeing the application o
Dima020 [189]

Answer: collaborative filtering

Explanation:

Collaborative filtering is a technique thta helps to filter out the things that a user can like base on how other identical users react. Here, a small sample of the people with similar taste will be chosen from a larger group.

When you view a selection at Amazon and see "Customers who bought this (item) also bought ...," you are seeing the application of collaborative filtering.

5 0
3 years ago
Controls that prevent, detect, and correct transaction errors and fraud in application programs are called: A. Application contr
Irina-Kira [14]

Answer:

A. Application controls

Explanation:

Application control refers to the practice that looks in the security issues that lingers over the data. It helps in restricting or blocking the applications that are unauthorized to become a threat to data security. When the data is transferred or shared among different applications, the application control helps in performing the function of a safeguard.

5 0
3 years ago
When you are saving money you are: A:gathering B:cutting back C:discounting D:accumulating​
stiv31 [10]

Answer:

accumulating?

Explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Dyckman Dealers has an investment in Thomas Corporation bonds that Dyckman accounts for as a trading security. Thomas Corporatio
    10·1 answer
  • Frito lay experienced a​ 20% drop in its sales. even though the demand for its product​ decreased, frito lay did not cut the wag
    13·1 answer
  • The following transactions occurred during January 2021:
    12·1 answer
  • MangiareBuono, a supermarket chain, has asked Fiorello to supply it with 30,000 gallons of Top Quality Oil at a price of $8 per
    15·1 answer
  • In choosing between the range of alternative investments typically available to U.S. households, which of the following will pla
    6·1 answer
  • In 2010, many high-income countries will be focused on the short-term economic horizon due to aggressive and often controversial
    10·1 answer
  • Seamus dropped out of school as a 16-year-old and needs to support himself, though he has few skills. He is a part-time employee
    13·1 answer
  • Cheryshchivers
    14·2 answers
  • Net sales for the year were $325,000 and cost of goods sold was $240,500 for the company’s existing products. A new product is
    11·1 answer
  • When Frozen DeLites Ice Cream moved from its longtime storefront to a famous resort area, it took a big risk. However, the owner
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!