1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
3 years ago
7

good job on increasing our team sales from 90 to 130 units per day.” wow i never thought that we could increase our sales by

Mathematics
1 answer:
artcher [175]3 years ago
7 0

The sales was increased by 44.4%.

Step-by-step explanation:

  • Lets do this cumulative
  • 90 of 10 % =  9  which is 99
  • 90 of 10 % = 9 which is 108
  • 90 of 10% = 9 which is 117
  • 90 of 10% = 9 which is 126
  • 90 of 4 % = 3.6 which is 129.6
  • 90 of 0.044% = 0.0396 which is 129.99
  • This comes to nearly 44.44 to be closer there was an increase.
  • Always rule 1 approximation use 50% of 90 if it is above 130.
  • Down it to 40% of 90 see if the sales is lower than 130.
  • It should always start with 50,40,30....10 percents.
  • Alternative should be 10,1 or decimals.
  • Approximation using decimals rounding up becomes simple.

You might be interested in
To win at LOTTO in one​ state, one must correctly select numbers from a collection of numbers​ (1 through ​). The order in which
allsm [11]

Answer: If order does not matter then we can use following formula to find different combinations of 6 numbers out of 46 numbers

Step-by-step explanation: Use following Combination formula

nCr = n! / r!(n-r)!

n=46

r=6

=46!/6!(46-6)!

=46!/[6!(40)!]

=(46*45*44*43*42*41*40!)/(6*5*4*3*2*1)(40!)

Cancel out 40!

=46*45*44*43*42*41/(6*5*4*3*2*1)

=6744109680/720

=9366819

6 0
3 years ago
1) Working alone, Beth can tar a roof in 151
Pachacha [2.7K]

Answer:

A) 7.24 hours

Step-by-step explanation:

The together rate is the sum of each separate rate.

In this problem:

Beth's rate is 1/15(suppose there was a small typing mistake there, with 151 none of the options are correct).

Mike's rate is 1/14

The together rate is 1/x

Then

We want to find x.

\frac{1}{15} + \frac{1}{14} = \frac{1}{x}

15*14 = 210. So

\frac{14 + 15}{210} = \frac{1}{x}

\frac{29}{210} = \frac{1}{x}

Cross multiplication

29x = 210

x = \frac{210}{29}

x = 7.24

So the correct answer is:

A) 7.24 hours

8 0
3 years ago
Carly mowed 2 more lawns than Rocco each week for 6 weeks. Carley mowed a total of 18 lawns. How many lawns did Rocco mow each w
Reptile [31]
Rocco mowed 1 lawn a week.

You wanna divide Carley’s total mowed lawns by the amount of weeks she mowed for.
18/6 = 3
Carley mowed 3 lawns a week.
We’ll take away two from that because she mowed two more that Rocco each week, resulting in Rocco mowing one lawn a week.
Hope this helps!! :))
8 0
3 years ago
Help me with 1,2,3 pls thx
Softa [21]
1. 4 meters per second 
2. D
3. the error is between lines 3 and 4 
3 0
3 years ago
Each side of a sandbox is 6 feet long. It will cost $3.00 per square foot to replace the sand in the sandbox. What would be the
omeli [17]

Answer:

I don't know

Step-by-step explanation:

Unknown, but you could probably use Googl#

3 0
3 years ago
Other questions:
  • When you sign up for a movie service,you get three free months of movies.Then you are charged $15 per month to rent movies.If yo
    6·1 answer
  • If <10 and <15 are congruent, which lines are parallel? A.lines b and c B.lines c and d C.lines a and b D.No lines are par
    12·1 answer
  • What is the value of n?<br><br><br><br> −6.5(n−5)=18.2
    10·1 answer
  • Please help me with this if you know the answers! i am behind on my work and i need the help! only Use the answere optoin if you
    7·2 answers
  • A florist is filling a large order for a client. The client wants no more than 300 roses in vases. The smaller vase will contain
    11·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • marias mother told her to go to the health food store and buy 10 pounds of apples each bag weighed 5 pounds and contained 15 app
    7·1 answer
  • Answer choices 22 and 32 please help
    15·1 answer
  • If the expression is 2m+n and m=16 and n=7 what is the value of the expression?
    9·2 answers
  • A box-and-whisker plot. The number line goes from 10 to 65. The whiskers range from 15 to 60, and the box ranges from 40 to 50.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!