A. the first one is the answer
Step-by-step explanation:
Answer:
$3
Step-by-step explanation:
3 dollars because
1 pound = 16 ounces
and 1 pound costs 1.5 dollars
if there are 32 ounces of broccoli, you divide the number of ounces by 16 and multiply that by 1.5
32/16 = 2 x 1.5 = 3
Answer: 22x−2
Go to www.mathpapa.com algebra calcut