1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena55 [62]
3 years ago
8

If(x)=4x+2 and g(x)=2x-4 what is f(g(x))

Mathematics
1 answer:
dezoksy [38]3 years ago
3 0

Answer:

f(g(x)) = 8x-14

Step-by-step explanation:

You need to bring one inside the other so:

f(g(x)) = 4(2x-4) +2

f(g(x)) = 8x - 16 + 2 = 8x -14

instead of x in the f(x) function, you replace it with the function g(x)

You might be interested in
PLS HELP ME ASAP WITH THIS WHOLE PAGE! THANK YOU SOO MUCH!!
Doss [256]
1a) The function has arrows on both ends and no place in the middle where it is not defined. Its domain is ...
  All Reals

1b) The function gives no output values below -3, but it gives output values of -3 and all above that. Its range is ...
  y ≥ -3

1c) For values of x less than -1, the function's output is 1. This matches g(x) and s(x). At x=0, the function's output is -3, which only matches g(x). The appropriate choice is ...
  g(x)


2b) The function is only defined for 0 ≤ x < 8. This is its domain.

3) A definition might be ...
y=\left\{ \begin{array}{rcl}x+1 & \mbox{for} & -4\le x \le 1\\-x & \mbox{for} & 1 < x \le 3 \end{array}

6 0
3 years ago
Y = 3x + 5, x = -4 / So, what would the y in the equation equal to ? ​
3241004551 [841]

Answer:

Step-by-step explanation:

y= 3 (-4)+5

y=   - 12+5

y= -7

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Joe paid 14.00 for a board game this is 70% off the original price what is the original price?
soldi70 [24.7K]

Answer:

The correct option is B.

Step-by-step explanation:

It is given that Joe paid 14.00 for a board game this is 70% of the original price what is the original price.

Let the original price of board game be x.

x\times \frac{70}{100}=14

x\times \frac{7}{10}=14

Multiply both sides by 10.

7x=140

Divide both sides by 7.

x=20

The original price is 20. Therefore the correct option is B.

6 0
3 years ago
Mrs. Smith bought 3 hats for $22.50. At this rate, how much is Mrs. Smith paying for 1 hat?
jolli1 [7]

Answer:

Hi! The correct answer is $7.5

Step-by-step explanation:

<em><u>~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~</u></em>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is .38 greater or less than 3/10
Dominik [7]
.38 is greater because 3/10 is .30 and .38 is greater
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Alice and bob play a simple dice game. they take turns rolling a single die, starting with alice, until one of them wins by gett
    6·2 answers
  • Find the length of the segment with endpoint Y(4, 3) and midpoint M(1, 7).
    9·1 answer
  • Janice published a novel. Last month the book sold 1326 copies, earning Janice a total of $1579.76. This month the book sold 144
    14·1 answer
  • Please Help I will mark Brainliest or whatever Match each function formula with the corresponding transformation of the parent f
    10·1 answer
  • Division A reports the following data: Sales = $180,000, Net income = $18,000, Average'assets
    14·1 answer
  • The number 10^55 is how many times the number 2 × 10^11 ?
    8·1 answer
  • Divide 45k between taiwo and kehinde in the ratio 4:5​
    12·2 answers
  • Please help! answer each column (question in picture) for brainliest
    15·2 answers
  • Saqui buys streamers for \$0.09$0.09dollar sign, 0, point, 09 per meter.
    14·1 answer
  • Help me !! 10/7 x 9/8 7/9 x 8/10
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!