1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
quester [9]
3 years ago
11

If 8 packs of gum cost $9.48. What is the unit cost?

Mathematics
1 answer:
Kitty [74]3 years ago
3 0

Answer:$1.185

Step-by-step explanation:

8 gum cost $9.48

1 gum cost 9.48/8=1.185

Unit cost is $1.185

You might be interested in
What is the SAME about a line and a segment?
tatiyna

Answer:

they are both straight

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Please anyone help me on this question
vazorg [7]

Answer:

a) 60

b) 0.24

c) 150

Step-by-step explanation:

a) P(green) = ⅕

Expected no. = 300 × ⅕

= 60

b) total = 300

P(purple) = 72/300

= 6/25 = 0.24

c) P(blue) = 45/300

= 3/20 = 0.15

Expected no.: 1000 × 0.15

= 150

5 0
2 years ago
Two friends are training for the marathon. Shaneese runs 100 miles per week, give or take 5 miles. Denasia runs 20 miles per wee
Svetach [21]

Answer:

give or take 5 miles.

Step-by-step explanation:

im not shor but that is true about the both of them

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pls help someone pls pls help I have exam tomorrow
ladessa [460]

Answer:

n(A \cup \: B) = n(A) + n(B) - n(A \cap \: B)\\ = 9 + 11 - 5 = 15 \\

4 0
2 years ago
Sylvia has just discovered that the valve on her cement truck failed during the night and that all the contents ran out to form
lilavasa [31]
The volume would be exactly 256.76
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (-3,-5); m=-2/5
    12·1 answer
  • What is the solution to the equation 4x+16-x=22+6
    5·1 answer
  • What is 254 divided by 40
    5·2 answers
  • Graph the line with intercept 6 and slope <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20-%20%20%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D%20" id="TexFormu
    8·1 answer
  • Simplify all of these
    14·2 answers
  • What is 30-20-65+10+4=
    15·2 answers
  • Helppp me pleaseee due tonight
    13·2 answers
  • (5126789+123434425).5
    7·1 answer
  • Multiply the polynomials.
    7·2 answers
  • Please answer all correctly !!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!