1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
quester [9]
4 years ago
11

If 8 packs of gum cost $9.48. What is the unit cost?

Mathematics
1 answer:
Kitty [74]4 years ago
3 0

Answer:$1.185

Step-by-step explanation:

8 gum cost $9.48

1 gum cost 9.48/8=1.185

Unit cost is $1.185

You might be interested in
Please, I need help with this math question.
kondaur [170]

Step-by-step explanation:

Indeed the brainliest is t

8 0
3 years ago
If 3/x=5/y then what is the value of y/x?<br> plss help
netineya [11]

Answer:

Step-by-step explanation:

3/x=5/y

3y/x=5

y/x=5/3

7 0
3 years ago
Please Help i am on a time limit!! will give brainliest
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

C. 72 sorry if its wrong

Step-by-step explanation:

trapezoid formula : A= 1/2h(B+b)

plug in:

A= 1/2×6(10+14)

A= 3(24)

A= 72

6 0
3 years ago
sarah and her six friends are decorating picture frans with ribbon they have 5 rolls of ribbon to share evenly
Leya [2.2K]
Http://lbcsd.innersync.com/sites/jhayes/documents/U1M3Gr6pg.49-502015JHayes.pdf
5 0
3 years ago
Trent is fishing from a pier. ●The tip of his fishing rod is 53 ¾ feet above the surface of the water. ●The hook on the end of t
iris [78.8K]
I would say yes and no because estimations aren't exact, they're close to the correct value. Trent's estimation is correct since 53+12=65, if we were looking for the exact distance, Trent would be wrong because there are fractions too, so the exact value would be 66 (5/12) or 65 (17/12).

Hope this helped :)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Luna has 54 apples she gave 45 apples how many apples she has in all
    10·1 answer
  • Hi can someone plz help me with letter A and if u know how to do any of the other ones!? Thanks sm!!!
    10·1 answer
  • Kiran surveyed a random sample of students in her school district, and she found these statistics:
    10·2 answers
  • Daniela sells handmade purses for $22. She
    14·1 answer
  • I NEED THIS ANSWER ASAP PLEASE!!!!!! John painted his most famous work in his country, in 1930 on composition board with perimet
    8·1 answer
  • What is a multiplication problem that will get you to an answer of 2019
    11·2 answers
  • What is the solution to the equation? 2/3a -1/6=1/3
    6·1 answer
  • Chang knows one side of a triangle is 13 cm. Which set of two sides is possible for the lengths of the other two sides
    9·1 answer
  • What is class boundaries's answer?
    5·1 answer
  • 60 Point Question Answer ASAP! Brainliest to best/first answer
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!