1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tanzania [10]
3 years ago
14

At a store, 2 gallons of milk cost $6. Which is the value of the ratio of dollars to gallons of milk?

Mathematics
2 answers:
Alex_Xolod [135]3 years ago
5 0

Answer:

3:1 or 3/1

Step-by-step explanation:

We have the next information:

Gallons of Milk             Cost

           2                  ⇒     $6

dividing both quantities by two, we get the price for a single gallon of milk:

Gallons of Milk             Cost

           1                  ⇒     $3

We are asked for the ratio of dollars to gallons of milk (the order is important since dollars go first than gallons) so we will have the following:

dollars:gallons or dollars/gallons

and since $3 dollars pay for 1 gallon of milk, the ratio is:

3:1 or 3/1

Nataliya [291]3 years ago
3 0
1 gallon = $3 so the ratio would be 1:3 where 1 would represent the gallon and 3 the price
You might be interested in
Find the volume of the rectangular prism below 3.6ft, 2.7ft, 8.1ft
Savatey [412]
Answer:

78.732

Step-by-step explanation:

Volume is length x width x height so
3.6 x 2.7 x 8.1 is 78.732
3 0
2 years ago
I do this so y'all can get extra point and complete challenges!
Gre4nikov [31]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Calculate the total budget and then fill in the missing percentages. You will use some of the answers given more than once. Tota
lutik1710 [3]
Total budget = $13,500

Donations = 12%

Taxes = 12%

Food = 26%

Clothing = 20%

Housing = 10%

and the rest are 5 %
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the number of ways to arrange 6 objects from a set of 10 different objects
bagirrra123 [75]
<span>10!/(10-6)! =
3628800/24 =
151200
</span> So the answer is 151200
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Scientists say we should sleep 3/8 of a day.How about many hours is this
victus00 [196]

Answer:

9 hours

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You have a cone with a radius of 4ft and a height of 10ft. What is the height of the triangle formed by a perpendicular cross-se
    7·1 answer
  • A plumber charges a service fee of $40 plus $25 per hour for labor. Write a function rule for the total cost of hiring the plumb
    6·1 answer
  • How do I find the measure of angle d?
    10·1 answer
  • Laurie has $46,000 invested in stocks. The amount invested in stocks is $8,000 less than three times the amount invested in bond
    13·1 answer
  • NO WRONY ANSWERS PLEASE
    8·1 answer
  • Help me please again lol
    11·1 answer
  • Sophia learned 10 recipes to create party dishes she learned these recipes in two weeks how many recipes can Sophia learn in fiv
    12·1 answer
  • Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    7·1 answer
  • 14. peggy had 4 times as many quarters as nickels, she had 2.10 in all how many buckles and quarters did she have?
    11·1 answer
  • What is the GCF of 44,524 and 121;46?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!