1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
swat32
3 years ago
5

Jason and his family were invited to dinner by a family friend who had just opened a high-end restaurant. Jason and his family w

ere seated at a table. He noticed that there was a server designated for every two guests at the table. Which serving style did Jason’s friend use in his restaurant? A. pre-set B. hand C. the wave D. plated
Business
2 answers:
tester [92]3 years ago
8 0

Answer:

It is C!!!

Took the test ;)

mixer [17]3 years ago
7 0

Answer:

C) is the answer in my opinion

You might be interested in
If all courses were regular (not honors or AP) 1 credit classes, calculate the student's GPA based on the following grades:
12345 [234]

2.56 is the calculate of the student GPA

7 0
3 years ago
d. Suppose that the increase in input price does not occur but, instead, that productivity increases by 25% percent. What would
worty [1.4K]

Answer:

decreased by 20%

Explanation:

Supposed we have input price of $30,000 and it produced an output of 300 units on the first year of operation. The cost per unit on the first year is $100 each ($30,000/300).

On the second year we still have the same input expense of $30,000 but the productivity output increased by 25%. So we have 375 units produced on the second year’s operation. The new cost per unit would be $30,000/375=$80 per unit.

Therefore we conclude that based on the example given, the new unit cost per product decreases by 20%.

$100-80 = $20

$20/$100 = 20%

4 0
3 years ago
The Grange was an organization that____________.
Fittoniya [83]

Answer: Option A. established cooperatives for storing and marketing farm output

Explanation:

The Granges consist of many group of people that are mainly farmers and other group of people. The Grange is based on farm and rural community value. The Grange helps people, especially farmers by established cooperatives for storing and marketing farm output. Most Granges support community service and volunteer work in addition to providing their members with a community with whom to discuss farming matters. The Grange tries to bring together people involved in different areas of agriculture as well as different parts of the community.

8 0
3 years ago
In marketing, what are the five P's used for?
Rufina [12.5K]

Answer:

A

Explanation:

5 0
3 years ago
The production department is proposing the purchase of an automatic insertion machine. It has identified 3 machines and has aske
cricket20 [7]

Answer: the correct answer is a. Machine B

Explanation:

Machine A average rate return

40000 out of 300000. It means that 300000 is 100% and $ 40000 is X. We apply a simple three rule:

40000       X                     X= 4000000/300000

300000     100%               X= 13.33%

Machine B average rate return

50000 out of 250000. It means that 250000 is 100% and $ 50000 is X. We apply a simple three rule:

50000       X                     X= 5000000/250000

250000     100%               X= 20%

Machine C average rate return

$75,000 out of $500,000. It means that $500,000 is 1005 and $75,000 is X. We apply a simple three rule

$75,000     X                       X=7500000/500000

$500,000  100%                 X= 15%

The highest average is the one onf Machine B

4 0
4 years ago
Other questions:
  • When it comes to saving money, what is a good rule of thumb
    12·2 answers
  • A college raises its annual tuition by​ 25%, and its student enrollment falls by​ 3.5%. Compute the price elasticity of demand.
    10·1 answer
  • Labor demand schedule not sure what that consists of
    11·1 answer
  • An industrial manufacturer that works with one or a few large clients and develops products that only these clients will use is
    9·1 answer
  • Which of the following is true of the Heckscher-Ohlin theory? Multiple Choice
    8·1 answer
  • At the beginning of the year, your neighbor bought 250 shares of Nu-Tek Corporation and paid $104.32 per share. The share price
    5·1 answer
  • Assume that you pay $2,849. 84 in state property taxes every year. If your property has an assessed value of $41,302, what is yo
    13·1 answer
  • The generally accepted accounting principle which dictates that revenue be recognized in the accounting period in which the perf
    10·1 answer
  • Draft an email to be sent to all of your colleagues announcing the transition to a formal on-boarding process for all new employ
    7·1 answer
  • Bert just purchased his first property. to what level(s) of government will bert have to pay real estate taxes?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!