1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blizzard [7]
3 years ago
12

Henry sells rings for $8 dollars each his expenses are $1.50 per ring plus $91 for supplies how many rings does he need to sell

for his revenue to equal his expenses
Mathematics
1 answer:
Ne4ueva [31]3 years ago
4 0

Henry needs to sale 14 rings for his revenue to equal his expenses.

Step-by-step explanation:

Given,

Selling price of ring = $8

Expense on one ring = $1.50

Cost of supplies = $91

Let,

x represent the number of rings.

Expenses = 91+1.50x

Revenue = 8x

Equal expenses means;

Revenue = Expenses

8x=91+1.50x\\8x-1.50x=91\\6.5x=91

Dividing both sides by 6.5

\frac{6.5x}{6.5}=\frac{91}{6.5}\\x=14

Henry needs to sale 14 rings for his revenue to equal his expenses.

Keywords: revenue, division

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/7932185
  • brainly.com/question/788903

#LearnwithBrainly

You might be interested in
Problem page the sum of two numbers is 47 . the larger number is 17 more than the smaller number. what are the numbers?
user100 [1]
Smaller number = X
Larger Number = X + 17

47 = X + (X+17)
47 = 2x + 17
47 - 17 = 2x
30 = 2x
X = 15
3 0
3 years ago
Ken earned $128 from his part time job this summer he spent 25% of his money on games he is going to donate 1/6 of the remaining
Marat540 [252]

Answer -

5.3(repeated)

Step-by-step -

First you want to take the starting amount and multiply it by .25 which represents the 25%

The next step is to then divide the number you get by six giving one sixth of the 25%

4 0
3 years ago
Can you help me in this question?
gregori [183]

Answer: I think its B

Step-by-step explanation: My friend answered it.

3 0
3 years ago
You purchased a​ 1.5-liter bottle of olive oil for​ $11.69. What was the cost per fluid​ ounce?
dlinn [17]
It would be approximately 23 cents per fluid ounce.
7 0
3 years ago
What is the absolute value of -190 ?<br><br> What is the absolute value of 65 ?
lbvjy [14]
190 and 65 because no negatives are allowed
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • g If A and B are disjoint events, with P( A) = 0.20 and P( B) = 0.30. Then P( A and B) is: a. .00 b. .10 c. .50 d. 0.06
    12·1 answer
  • Math Help Please!!!!!!!
    8·1 answer
  • Use word to write number 7821.8218
    15·2 answers
  • Someone answer these
    10·1 answer
  • What is the justification for step 2 in the solution process?
    12·1 answer
  • I need help!! Please
    15·1 answer
  • Can someone solve this please
    15·1 answer
  • tony has 4 cards in front of her. Her task is to choose 1 more to add to her 4 cards so that the sum of all 5 cards is 0
    7·1 answer
  • Marty and Ethan both wrote a function, but in different
    9·1 answer
  • The perimeter of a rectangular field is 344m.if the length of the field is 93m.what is it’s width?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!