U and 2 friends....so it will be split 3 ways
1st day : 93
2nd day : 75
3rd day : 108
for a total of : 93 + 75 + 108 = 276
split 3 ways.....276/3 = $ 92 per person <==
Answer:
125 m
Step-by-step explanation:
The path of Kristina is in the shape of a right triangle where, the perpendicular is the path from the McDonalds to the three-way junction which is 145 m and the shortest distance between the McDonalds and the church is 191.442 m.
By Pythagoras theorem

Christina had to travel 125 m from the three-way junction to the church.
Answer:
unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak
--------------------------------
reduced:
7.45 dollars /2.5 pounds
GCF=0.5
7.45/0.5=14.9$
2.5/0.5=5
unit rate:
$14.9/5 pounds
Step-by-step explanation:
Eighty million, forty thousand, nine hundred sixty.
What do you need help with