1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatuchka [14]
3 years ago
8

-4(x+3)^2+10 convert it to standard from

Mathematics
1 answer:
Alenkasestr [34]3 years ago
6 0
-4x+154 should be the answer
You might be interested in
Will give brainliest
fiasKO [112]

Answer:

either 40 or 140

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
35. For the following exercises, given each set of information, find a linear equation satisfying the conditions, if possible.
Montano1993 [528]

Answer:

The linear equation for the line which passes through the points given as (-2,8) and $(4,6), is written in the point-slope form as $y=-\frac{1}{3} x-\frac{26}{3}$.

Step-by-step explanation:

A condition is given that a line passes through the points whose coordinates are (-2,8) and (4,6).

It is asked to find the linear equation which satisfies the given condition.

Step 1 of 3

Determine the slope of the line.

The points through which the line passes are given as (-2,8) and (4,6). Next, the formula for the slope is given as,

$m=\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}$

Substitute $6 \& 8$ for $y_{2}$ and $y_{1}$ respectively, and 4&-2 for $x_{2}$ and $x_{1}$ respectively in the above formula. Then simplify to get the slope as follows, $m=\frac{6-8}{4-(-2)}$

$$\begin{aligned}&m=\frac{-2}{6} \\&m=-\frac{1}{3}\end{aligned}$$

Step 2 of 3

Write the linear equation in point-slope form.

A linear equation in point slope form is given as,

$y-y_{1}=m\left(x-x_{1}\right)$

Substitute $-\frac{1}{3}$ for m,-2 for $x_{1}$, and 8 for $y_{1}$ in the above equation and simplify using the distributive property as follows, y-8=-\frac{1}{3}(x-(-2))$\\ $y-8=-\frac{1}{3}(x+2)$\\ $y-8=-\frac{1}{3} x-\frac{2}{3}$

Step 3 of 3

Simplify the equation further.

Add 8 on each side of the equation $y-8=-\frac{1}{3} x-\frac{2}{3}$, and simplify as follows, $y-8+8=-\frac{1}{3} x-\frac{2}{3}+8$

$y=-\frac{1}{3} x-\frac{2+24}{3}$$\\ $$y=-\frac{1}{3} x-\frac{26}{3}$$

This is the required linear equation.

6 0
1 year ago
The current in a stream moves at a speed of 5 km/h. A boat travels 20 km upstream and 20 km downstream in a total of 3 hours. Fi
Hatshy [7]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

im right

5 0
2 years ago
Jackson earns $25 per hour as a tutor at the college library. he set a weekly spending budget of $130 a week and push the remain
a_sh-v [17]

Answer:

Jackson should work at least 8 hours this week to achieve his target.

Step-by-step explanation:

Jackson's hourly income = $25

His weekly spending budget = $130

Minimum amount to be pushed to the savings account = $50

So, minimum total amount Jackson should earn this week = 130 + 50 = 180

Number of hours to work this week = \frac{Minimum total amount}{hourly income}

= \frac{180}{25}

= 8 rounded to next integer

Hence, Jackson should work at least 8 hours this week to achieve his target.

6 0
2 years ago
Which is the constant of proportionality for the relationship shown in the graph?
vladimir2022 [97]

Answer:

COP: 2X

Step-by-step explanation:

K= Y/X

K= 4/2

K= 8/4

K= 12/6

K=16/8

8 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
    12·2 answers
  • 13.5 is 15% of what number?<br> O A) 111.1<br> OB) 60<br> OC) 202.5<br> OD) 90
    10·2 answers
  • Analyze the dot plots. What is the approximate difference between the means of the two data sets to the nearest whole number?
    13·2 answers
  • Tickets for the slide cost $1. Tickets for the Ferris wheel cost $2. Stephen and Alicia went on each ride the same number of tim
    14·2 answers
  • BRAIN LIST TO THE ONE THAT GET THE ANSWER RIGHT :D PLEASE HELP ME
    12·2 answers
  • What is 3 and 1/3 minus 1 and 1/2?
    11·2 answers
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • I need the answer please
    10·2 answers
  • Help me!! please don't answer if you don't know so other people who know can ^^
    8·1 answer
  • 40 POINTS PLEASE HURRY! Which table shows a set of ordered pairs that satisfies the equation shown?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!