1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadya68 [22]
3 years ago
6

Find the unit price rounded to the nearest cent: 6.5 pounds for $5.85 is ________ per pound.

Mathematics
2 answers:
Andrew [12]3 years ago
8 0
It’s the first option.
5.85/6.5= 0.90
Montano1993 [528]3 years ago
5 0

Answer: The unit price = <u>$0.90</u>

Step-by-step explanation:

Given statement :  6.5 pounds for $5.85

i.e. 6.5 pounds costs $5.85.

Then to find the cost of 1 pound we divide the cost of 6.5 pounds  by 6.5. we get

The cost of 1 pound = \dfrac{5.85}{6.5}=\dfrac{585}{650}\\\\=\dfrac{9}{10}=0.90

Hence, the cost of 1 pound  = $0.90

i.e. The unit price = $0.90

You might be interested in
On a map,1 in. represents 12 mi. Two cities are 6 1/2 in. on a map. How far apart are the actual cities? A. 78 mi B. 72 1/2 mi C
Dovator [93]
1 inch= 12 miles


Multiply 6 1/2 inches by total number of miles per 1 inch (12).

= 6 1/2 * 12
convert to improper fraction

= 13/2 * 12
multiply numerators

= (13*12)/2
multiply in parentheses

= 156/2
divide

= 78 miles


ANSWER: (A) 78 miles

Hope this helps! :)
3 0
2 years ago
4) What is the cost of 1st class ticket (x) and the cost of a coach ticket (y) *
Kobotan [32]

Answer:

1st class - 22 people

coach - 57 people

Step-by-step explanation:

$85 x 22 people = $1870

$60 x 57 people = $3420

22 people + 57 people = 79 people

$1870 + $3420 = $5290

6 0
3 years ago
Can someone plz help me with Algebra 2....... :) Will give Brainliest!!
Anarel [89]
Using logarithms property of log(x)+log(y)=log(xy)
so here, you can sum the equation to;
log((x+6)*(x-6))=2
so you can simply say that;
log_{8}((x+6)( x-6))=2
and by multiplying (x+6)*(x-6)
log_{8}(x^2-36)=2
and as you know also that;
a^{b}=c is same as log _{a}c=b
so you can simply state it as;
8^2=x^2-36&#10;64=x^2-36&#10;64+36=x^2&#10;x^2=100&#10;x=10
And you can check your work by substituting with 10 instead of x in the original function.
Hope this helps!
6 0
3 years ago
Please help with this
klemol [59]

Answer:

(h+k)(2)=4+1+2-2=5

(h-k)(3)=9+1-3-2=3+1-1=9

3h2+2k3=3*5+2=17

7 0
3 years ago
5+3=4d please help me
ad-work [718]
So the object of this problem is to find out the value of d.

To do this, first think about 5 + 3. This equals 8, right? So the value of d times 4 has to equal 8.

No other number besides 2 would make sense. 2 would equal d because 4 x 2 is 8, and 5 + 3 is 8.

So you would write the answer as:

5+3=4(2)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Flip a coin 4 times and calculate the experimental probability of the coin landing heads up.
    13·2 answers
  • Please help. I need a step by step explanation. Extra points will be given as well as brainiest!!!
    13·1 answer
  • Suppose David had $65 to spend on his ticket and some shirts. He already used $32.25 on his ticket and the shirts are $14.50. Ho
    5·1 answer
  • What is the answer to this question 0.20×400
    15·1 answer
  • Decide if each value is a solution of the inequality 2y&lt;_8
    15·1 answer
  • Andre went to a sporting goods store that was having a different sale. He bought a baseball glove and 2 packages of socks. The b
    11·1 answer
  • Factors of 54 and 36 all factors correct = brainliest answer
    14·1 answer
  • Help mehhhhhhhhh, thanks
    8·2 answers
  • Find y when x=4, if y=7 when x=14
    6·1 answer
  • Find the measurement
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!