1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nina [5.8K]
3 years ago
15

What is the area? (IXL)

Mathematics
1 answer:
Zina [86]3 years ago
3 0

Answer:

45 square meters

Step-by-step explanation:

we know that

The area of trapezoid is equal to

A=\frac{1}{2}(b1+b2)h

where

b1 and b2 are the parallel bases

h is the height of trapezoid (perpendicular distance between the parallel bases)

we have

b1=6\ m\\b2=9\ m\\h=6\ m

substitute

A=\frac{1}{2}(6+9)6

A=45\ m^2

You might be interested in
There will be 10 pounds of flour put evenly into 7 sacks. How many pounds of flour will be in each sack?
mel-nik [20]

Answer:

1.429 lbs per sack

Step-by-step explanation:

Given that 10 lbs of flour needs to be divided evenly into 7 sacks

amount of flour in each sack,

= 10 lbs ÷ 7 sacks

= 10/7 lbs per sack

= 1.429 lbs per sack

5 0
2 years ago
Grade 7 math extra credit
Nonamiya [84]
2400 in prize money...

the first winner will receive 1/3 of the money..
1/3 * 2400 = 2400/3 = 800
leaving 2400 - 800 = 1600

the next 10 winners will receive 1/10 of the remaining amount
1/10 * 1600 = 1600/10 = 160 <== each will receive $ 160
3 0
3 years ago
TIME REMAINING
marta [7]

the answer of this question is (-2,2)

8 0
3 years ago
Jillian is 5 years old. She has an older brother whose age is represented by the expression 2x+3, where x represents Jillian's a
abruzzese [7]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

2(5) = 10, +3 = 13 years old,, just use order of operations and plug in jillians age for the x

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Adele has 3 64-ounce cartons of orange juice and 3 48-ounce cans of apple juice. How much juice does she have altogether?
ale4655 [162]
I think if u add 364+348 you will get 712
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • P-1.34=-11.8 one step equations
    10·1 answer
  • Write the fraction 2/5 as an equivalent with the given denominator 25
    8·2 answers
  • Kevin makes $78.37 per day. How much does he make in 7 days
    5·1 answer
  • A store sold two pots and one flower for a total of nine dollars. The next day, the store sold one pot and three flowers for a t
    6·1 answer
  • the graph shows your budget and the total cost of x gallons of gasoline and a car wash you want to determine the possible amount
    13·1 answer
  • Write the equation in standard form: 3x-9=7y
    5·1 answer
  • 0.75(4x + 2) = 5 - (x + 1.5)<br> X =
    10·2 answers
  • Ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60 find the unit price
    9·1 answer
  • An exam has 40 multiple-choice questions, each with 5 choices. Only 1 of the 5 choices for each
    6·1 answer
  • Find the next 3 terms: -5, -10, -20, -40
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!