1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
HACTEHA [7]
2 years ago
11

Idk what to do.And this is due tomorrow

Mathematics
1 answer:
Flauer [41]2 years ago
5 0

Answer:

<u>Question 1:</u>

5 pints per hour

<u>Question 2:</u>

480 tons per day

<u>Question 3:</u>

12 miles per gallon of gasoline

<u />

Step-by-step explanation:

<u>Question 1:</u>

<h2><em>In the morning;</em></h2>

A farm worker packed 3 pints of grapes every 4 minutes.

1 minute = \frac{1}{60} hours

Packing rate in pints per hour = 3 pints ÷ \frac{4}{60} hours = 45 pints per hour

<h2><em>In the afternoon;</em></h2>

She packed 2 pints of grapes every 3 minutes.

Packing rate in pints per hour = 2 pints ÷ \frac{3}{60} hours = 40 pints per hour.

The difference between her morning and afternoon packing rates (in pints per hour) = 45 pints per hour - 40 pints per hour = 5 pints per hour

<u>Question 2:</u>

A recycling plant processes an average of \frac{1}{3} tons of glass each minute.

1 hour = 60 minutes

The number of tons of glass processed in 1 hour is:

\frac{1}{3} × 60 = 20 tons of glass in 1 hour.

1 day = 24 hours

Number of tons of glass processed in a day = 20 tons × 24 = 480 tons

<u>Question 3:</u>

A vehicle uses 1\frac{1}{8} gallons of gasoline to travel 13\frac{1}{2} miles.

Per 1 gallon of gasoline the vehicle will travel:

1 × 13\frac{1}{2} ÷ 1\frac{1}{8} = 12 miles

You might be interested in
-2 1/3 divided by -3/5
Aleonysh [2.5K]

Answer:

나는 대답이 글꼴 알고 있다고 생각한다.나는 대답이 글꼴 알고 있다고 생각한다.

7 0
2 years ago
A small box (s ) contains 8 donuts and a large box (l ) contains 12 donuts. Sam bought 10 boxes of donuts containing a combined
Furkat [3]

Answer:

12s +8i=108 and s+i=10 are the answers

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
5. A real estate agent earns 3.5% commission on the selling price of a home. Find the commission
Iteru [2.4K]
300000(3.5%)=10,500
3 0
3 years ago
Write the first four terms of the sequence whose general term is given below.
BaLLatris [955]
a_n=5(n+1)!

Assume n starts at the value, 1.

a_1=5(1+1)!
a_1=5(2)!
a_1=10!

a_2=5(2+1)!
a_2=5(3)!
a_2=15!

a_3=5(3+1)!
a_3=5(4)!
a_3=20!

a_4=5(4+1)!
a_4=5(5)!
a_4=25!

[a_n] = [10!~, 15!~, 20!~, 25!]
4 0
3 years ago
Two quantities are related, as shown in the table:
morpeh [17]
Calculate the slope:
m = y2-y1 / x2-x1
m = 4-3 / 4-2
m = 1/2

Now, y-y1 = m(x- x1)
y - 3 = 1/2(x - 2)
y - 3 = 1/2x - 1
y = 1/2x + 2

In short, Your Answer would be: Option A

Hope this helps!
3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the overhead of a pharmacy in a year that it pays $474,900 in salaries, $24,000 in rental fees, $31,505 for utilities, $
    9·1 answer
  • Garret credit card balance is $5 less than Samantha balance does garret owe more or less than Samantha
    5·2 answers
  • Find the unit price (in dollars per ounce) if 1-pound, 9-ounce loaf of bread costs $2. Round your answers to decimal places.
    11·1 answer
  • Finn is baking cakes for a party. The number of cups of sugar Finn needs is proportional to the number of cakes he plans to bake
    7·2 answers
  • What is the first step in solving the quadratic equation x^2=9 over 16
    9·1 answer
  • The velocity-time graph for a cycle is shown.
    13·1 answer
  • Write the following integers in order from greatest to least. -3, 0, -2, -8, +3
    7·2 answers
  • Write an equivalent expressions for (8a2 -15a + 9) - (6a2 - 9a - 20).
    14·1 answer
  • In need of geometry help, once again my stupid brain cant remember anything.
    6·1 answer
  • In a test (+5) marks are given for every correct answer and (-2) marks are given for every incorrect answer. Smitha answered all
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!