1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
3 years ago
8

I have some cheese. I used

Mathematics
1 answer:
hram777 [196]3 years ago
6 0
<h3>Answer:     2500 grams</h3>

============================================

Work Shown:

A = amount of grams of cheese you had originally

B = (2/5)*A = amount of cheese you use up after day 1

C = (3/5)*A = amount of cheese you have left over after day 1

note how B and C add back up to 'A'.

This is because 2/5+3/5 = 5/5 = 1, so,

B+C = (2/5)A+(3/5)A = (2/5+3/5)A = 1*A = A

--------------

D = (2/5)*C = amount of cheese you use up after day 2

E = (3/5)*C = amount of cheese left over after day 2

the variables D and E add up to C

we are told that there are 900 grams of cheese left after day 2, so E = 900

--------------

E = (3/5)*C

(3/5)*C = E

(3/5)*C = 900 ... Plug in E = 900

3C = 900*5 .... multiply both sides by 5

3C = 4500

C = 4500/3 .... divide both sides by 3

C = 1500

This means you had 1500 grams of cheese after day 1

-------------

C = (3/5)*A

(3/5)*A = C

(3/5)*A = 1500 ... plug in C = 1500

3A = 1500*5 ... multiply both sides by 5

3A = 7500

A = 7500/3 .... divide both sides by 3

A = 2500

-----------

<h3>You started off with 2500 grams of cheese.</h3>

After day 1, you use up (2/5)*2500 = 1000 grams of cheese and have 2500-1000 = 1500 grams left over.

After day 2, you use up (2/5)*1500 = 600 grams of cheese and have 1500-600 = 900 grams left over.

The answer is confirmed.

You might be interested in
Please hellpppppppppppppppppppppp!
a_sh-v [17]

Answer:

x=

​

≈0.111111111

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
can someone help me understand this, please? For some reason my answer is correct but I need to understand how did I found the c
Morgarella [4.7K]

Answer with step-by-step explanation:

The way the question is worded, this actually shouldn't be correct. The correct answer should be 3:4.

Because the trapezoids are similar, we can find the ratio of their perimeters by actually just finding the ratio of their sides.

Why?

By definition, the corresponding sides of a polygon are in a constant proportion. The perimeter is simply the sum of all sides of the polygon. Since we're just adding the sides, the proportion will still be maintained.

Therefore, we'll just need to ratio of their corresponding sides. The only two corresponding sides that are marked are \overline{RS} and \overline{AB}.

The ratio of \overline{RS}:\overline{AB} is 18:24\implies \boxed{3:4}.

The reason why it ideally should be 3:4 and not 4:3 is because the question states RTSU\sim ABCD, which mentions RSTU first, so our answer should follow this respective order. I believe you were marked right anyways because the specific order is not specified, but generally, you want to give your answer respectively by default.

3 0
2 years ago
Which answer is a graph for the inequality x&gt;2
seropon [69]
Show me the answers, then i'll help
6 0
3 years ago
You have 846.82 in your bank account. How much Simple Interest will your money earn after 1 year?
vlabodo [156]

Answer:

sorry i do not know the answer to this one :(SORRY):

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Emir made $182 in interest by placing $700 in a savings account with simple interest for 2 years. What was the interest rate?
Pavlova-9 [17]

Answer:

7.69230%

R=I/P×T

R=$182/$700×2

R=182/1400

R=91/700

=7.69230%

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 4x+3y=-5 -2x+2y=6 elimination method
    15·1 answer
  • The area of a rectangle is 36 square centimeters and its length is 9 centimeters
    5·1 answer
  • Find the series in which<br>5th term is 22/16 and 4th term is -4​
    6·1 answer
  • Match the following pair of angles with their respective definitions.HELP
    10·2 answers
  • Evaluate 356 - (-54)
    6·1 answer
  • A product can be made in sizes huge, average and tiny which yield a net unit profit of $14, $10, and$5, respectively. Three cent
    9·1 answer
  • Use the distributive property to create an equivalent expression too 8(2j + 9 + j).
    15·1 answer
  • Can some one help!! big ponits
    14·2 answers
  • 5 tons of fertilizer cost $14,100.00. What is the price per pound?
    6·1 answer
  • What is the area of the parallelogram? Explain your reasoning.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!