1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
3 years ago
5

Plssssssssssssshelppppopppppp

Mathematics
2 answers:
sergeinik [125]3 years ago
8 0
I think it would be 30 dollars and I am 99% positive on that answer I hope this helped
valina [46]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

1/2·x + 10 ≥ 40

1/2·x ≥ 30

x ≥ 60

There was at least $60 on the gift card.


You might be interested in
A 2-yard piece of string costs $5.04. What is the price per foot?
Nikitich [7]
The price per foot would be .84 cents, 1 yard equals 3 feet so 2 yards is 6 feet. if you take $5.04 and divide it by 6 then you get 0.84
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ab + c = d solve for B
Zepler [3.9K]

Answer:

b = (d-c)/a

Step-by-step explanation:

ab + c = d

We want to solve for b, so we need to get b alone

Subtract c from each side

ab+c-c = d-c

ab = (d-c)

Divide each side by a

ab/a = (d-c)/a

b = (d-c)/a

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I swear this is not a quiz it's a lesson and I just finished the quiz and I got to 70
I am Lyosha [343]

Step-by-step explanation:

Any coordinates in the shaded area are solutions. Any coordinates on the line are not a solution due to it being dashed. Anything in the non-shaded area is also not a solution. You can always check if you are right by plugging in the numbers.

Example: (1, -2)

-2 < 0.5(1) + 2

-2 < 0.5 + 2

-2 < 2.5

True, -2 is less than 2.5.

Another Example: (-2, 1)

1 < 0.5(-2) + 2

1 < -1 + 2

1 < 1

False, 1 is not less than itself.

4 0
3 years ago
The equation of a line is y = -3x – 2. What are the slope and the y-intercept of the line?
Amanda [17]

Answer:

Answer is D

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Karen karlin bought some large frames for $15 each and some small frames for $8 each at a closeout sale. if she bought 22 frames
BaLLatris [955]

small frames ($8): s

large frames ($15): L


Cost:        8s + 15L = 239   ⇒ 1(8s + 15L = 239)   ⇒    8s + 15L = 239  

Quantity:   s  +   L   = 22   ⇒  -8( s  +   L   = 22)   ⇒  <u> -8s   -8 L  = -176 </u>

                                                                                               7L  = 63

                                                                                                  L = 9

Quantity:   s + L = 22 ⇒   s + (9) = 22   ⇒   s = 13

Answer: 13 small frames, 9 Large frames

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An initial population of 12 earthworms increases by 4% each year. If the function f(x) = abx models this situation, which functi
    5·1 answer
  • watts,volts and amps are used to measure electricity. there is a formula that shows the relationship between watts,volts and amp
    14·1 answer
  • Expand the following 4 (x - 1)
    11·2 answers
  • An 18-ounce energy drink contains 12 1/2 teaspoons of sugar. How much sugar is one ounce of the drink?
    8·2 answers
  • Y = -2x + 9<br> Y = 4× - 3
    6·2 answers
  • Evan and Peter have a radio show which consists of 2 segments. They need 4 less than 11 songs in the first segment. In the secon
    5·2 answers
  • PLEASE MAKE SURE HELP MEEEEEEEEE!
    8·2 answers
  • Solve the system of equations and choose the correct answer from the list of options.
    10·1 answer
  • Find the distance between (3,3) and (3,4)​
    7·2 answers
  • I just need the answers, u dont have to show ur work if u dont want
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!