1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
3 years ago
7

Last one............

Mathematics
1 answer:
Akimi4 [234]3 years ago
6 0
Figure out slope by using:
(y2-y1)/(x2-x1)

Plug in values:
29.98-15.49/50-25

Simplify:
14.49/25 = 0.5796

Then, use this ratio for the 40 lbs bag. So, then:
40*0.5796 = 23.184

So, your price for the 40 lbs bag should be $23.18 because cents only go up to 2 decimal places (otherwise, it would be $23.184).
You might be interested in
Camryn went to the store to buy 2.5 pounds of grapes. She paid with a $10 bill and a $5 bill and recieved $3.93 as change. She a
ankoles [38]

Answer:

3.98

Step-by-step:

$15.00 - 3.93 - 1.12 = 9.95 spent on the grapes

9.95/2.5 pounds = 3.98 per pound

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the range of this set of data 111,97,63,84,100,119,72
crimeas [40]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A Uber charges $3.50 for pick up and $0.40 per mile. The ride costs $7.50. How far did they travel?
barxatty [35]

Answer:

10 miles

Step-by-step explanation:

7.50 - 3.50= 4

4 divided by 0.40 = 10

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Fill in the blanks to make the equation true. (x−9)(x+2)=x^2________ −18
Andrews [41]

Answer:

x² - 7x - 18

Step-by-step explanation:

Remember to follow FOIL.

First, multiply the first. (x)(x) = x²

Next, multiply the second. (x)(2) = 2x

Then, multiply the third. (-9)(x) = -9x

Finally, multiply the last. (-9)(2) = -18

Combine like terms: x² + 2x - 9x - 18

x² - 7x - 18

x² - 7x - 18 is your answer.

~

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please write the equation and solve:
Olegator [25]
A nonmember would have to go skating 11 times a year and a member would have to go skating 12 times a year.

They each paid $110. 

I hope this is correct!

Good luck:)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Divide a given line segment into four congruent parts. Bisect once and then bisect again the obtained half segments.
    9·2 answers
  • PLEASE ANSWER ASAP!!! CORRECT ANSWER PLEASE!!!
    9·1 answer
  • ameena is printing the class newsletter there are 8 pages in the newsletter and she needs 74 copies . Each package of paper cont
    6·1 answer
  • Tonya is twice Kevin's age.
    8·2 answers
  • 7th grade math help me plzzzzz
    11·1 answer
  • 18x-6y= 54<br> 12y=6x-18<br> Solve this system of equations using the substitution method.
    12·1 answer
  • The distance between two rivers on a city map is 8. 5 centimeters. The scale on the map states that 3 centimeters represents 6 k
    12·1 answer
  • In January, Bangkok is hotter than Cape Town while Cape Town is hotter than Moscow. Which inequality correctly compares the temp
    6·1 answer
  • Simply the expression a = -3; b = 9<br> -7a + 4b<br><br> 46?<br> -15?<br> 15?<br> 57?
    6·1 answer
  • Does x=x-5 have one solutions, no solutions, or infinate solutions
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!