Answer:
3.98
Step-by-step:
$15.00 - 3.93 - 1.12 = 9.95 spent on the grapes
9.95/2.5 pounds = 3.98 per pound
Answer:
56
Step-by-step explanation:
Answer:
10 miles
Step-by-step explanation:
7.50 - 3.50= 4
4 divided by 0.40 = 10
Answer:
x² - 7x - 18
Step-by-step explanation:
Remember to follow FOIL.
First, multiply the first. (x)(x) = x²
Next, multiply the second. (x)(2) = 2x
Then, multiply the third. (-9)(x) = -9x
Finally, multiply the last. (-9)(2) = -18
Combine like terms: x² + 2x - 9x - 18
x² - 7x - 18
x² - 7x - 18 is your answer.
~
A nonmember would have to go skating 11 times a year and a member would have to go skating 12 times a year.
They each paid $110.
I hope this is correct!
Good luck:)