1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
3 years ago
6

Bret’s uncle owns a square of land that is 10 miles long on each side. is that the same as 10 mi2?

Mathematics
1 answer:
Dafna1 [17]3 years ago
4 0
No it's not the same.

First of all, miles is used for length while mi2 is used for Area.

Second, if the length of each side is 10 miles , the total area would be 10 x 10 = 100 mi2

hope this helps
You might be interested in
Describe what a graph of xs 1 would look like. (Be sure to include whether dot is open or closed and state
insens350 [35]

Answer:

The graph would be a line starting at one and moving to the left infinitely. The dot would be closed.

6 0
2 years ago
What is 6 x 13/3.....
Wewaii [24]

6 x 13/3=

78/3

divide top and bottom by 3

26/1

26

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help me ASAP no scamming:-)
Yanka [14]

Hi this was a different question from normal but okay.

Answer:

There has been an high speed chase that lead to an injury of a young girl. Isaac midway had fled the seen at North West 22nd, around 2:56 pm. With the girl laying in the street with a broken leg and fractured ankle. Have any evidence call crime stoppers.

Step-by-step explanation:

This provides criminal, time and location and injury. Good luck.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If 15 books cost $90, what is the unit price?
Radda [10]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Graham paid $87.45 for a pair of jeans. This amount included a tax of 40%. What was the cost of the jeans before tax?
kiruha [24]

The final price is the cost plus the tax.

Since we know the tax and a percent, we can write this as

T = C(1+r)

T = what Graham paid = $87.45

C = cost before tax

r = tax rate expressed as a decimal = .40

Plugging in what we know

87.45 = C (1+.4)

87.45 = C(1.4)

Divide both sides by 1.4

C = $62.46

5 0
3 years ago
Other questions:
  • SCIENCE Neurons are cells in the nervous system that process and transmit information. An average neuron is about 5 x 10^-6 mete
    5·1 answer
  • Please answer the question from the attachment.
    12·1 answer
  • Let n = 4.
    15·1 answer
  • A membership to Movie Night Movie Club costs $10, plus $2 per movie. y = 2x +10. Use x-values: 0, 5, and 10.
    15·2 answers
  • Three times the sum of a number and four is equal to five times
    9·2 answers
  • Rewrite in simplest terms:(10x+3y)−(2x−4y)
    6·1 answer
  • 2/3 divided by -1 1/3
    5·1 answer
  • A potato chip company produces a large number of potato chip bags each day and wants to investigate whether a new packaging mach
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to 1/4m + 3/4m-3/8(m+1)?​
    5·1 answer
  • What is the ratio of 338 and 508
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!