1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
3 years ago
7

The given line passes through the points (0, ) and (2, 3). On a coordinate plane, a line goes through (0, negative 3) and (2, 3)

. A point is at (negative 1, negative 1). What is the equation, in point-slope form, of the line that is parallel to the given line and passes through the point ()?

Mathematics
hyper manni
2 years ago
how you get the image in the question
2 answers:
yanalaym [24]3 years ago
7 1

Answer:

3rd and second

Step-by-step explanation:

Kipish [7]3 years ago
5 0

Answer:

y=\frac{x}{5}+\frac{12}{5}

Step-by-step explanation:

1) The Point-slope form equation is given in this form:

(x-x_{0})=m(y-y_{0})

2)Looking at the given graph, we can pick two points: (-5,-4) and (0,-3)

3) Before using the Point-slope form We have to find out the slope:

m=\frac{-4-(-3)}{0-(-5)} \Rightarrow m=\frac{-4+3}{0+5} \Rightarrow m=\frac{-1}{5}

4)Parallel lines share the same slope. The one that passes through (-2,2) is found by calculating its linear parameter "b":

y=\frac{x}{5}+b\Rightarrow 2=\frac{-2}{5}+b\\5*10=(-2+b)*5\Rightarrow 5b=12 \Rightarrow \frac{5b}{5} =\frac{12}{5} \Rightarrow b=\frac{12}{5}

Then, the answer is:

y=\frac{x}{5}+\frac{12}{5}

You might be interested in
Step 1: pick a number
Bogdan [553]
If I pick n, it becomes 50(2n+5)+1764-2001 this is the expression
7 0
3 years ago
A store sells small notebooks for ​$6 and large notebooks for ​$10. If a student buys 6 notebooks and spends ​$52​, how many of
NISA [10]

Answer:

you can say he bought 2 small notebooks and 4 big notebooks

Step-by-step explanation:

we have 52 dollars here

so if we have 4 large notebooks that will cost 40 dollars and if we have 2 small notebooks on addiction to that, that will cost 12 more dollars

now adding up 40 and 12 we get $52 !

3 0
2 years ago
Give the x and y intercepts: x+3y=24
Ray Of Light [21]

Answer:

y-intercept is 8

x-intercept is 24

Step-by-step explanation:

put equation into slope-intercept form:

x + 3y = 24

3y = -x + 24

y = -1/3x + 8

now we know the y-intercept is at point (0,8)

4 0
3 years ago
14. A boy completes a 100 m circular track race in 5 min. Another boy runs in the same
Aleksandr [31]

Answer:

ee

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
In a survey 9 out of 15 named math as their favorite class. express this rate as a decimal
ZanzabumX [31]
0.6 is 9/15 as a decimal.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The figure is made up of a rectangle and parallelogram. What is the area of this figure ?
    11·1 answer
  • A motorboat takes 40 minutes to travel 20 miles downstream. The return trip takes 60 minutes. What is the speed of the current?
    14·1 answer
  • A grocery store sells milk for $1.28 per 64 ounces. What is the price per ounce?
    13·1 answer
  • What is the value of sinθ given that (−3, 4) is a point on the terminal side of θ ?
    11·1 answer
  • There are 100 seniors and 80 juniors in the Homecoming Parade. The students split up into groups of equal size, to fit on the pa
    6·1 answer
  • Which expression is equivalent to 4x^-2+3x^-5?
    6·1 answer
  • A manufacturer of chocolate chips would like to know whether its bag filling machine works correctly at the 432 gram setting. It
    15·1 answer
  • Brady recorded the number and color of cars in the parking lot. 45% of the cars in the parking lot were white. If Brady counted
    10·2 answers
  • Solve pls brainliest
    13·2 answers
  • Please help with this question !!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!