Answer:
its A 22%
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
7
2
Decimal Form:
3.5
Mixed Number Form:
3
12
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
Answer:
x
8
−
256
Rewrite
x
8
as
(
x
4
)
2
.
(
x
4
)
2
−
256
Rewrite
256
as
16
2
.
(
x
4
)
2
−
16
2
Since both terms are perfect squares, factor using the difference of squares formula,
a
2
−
b
2
=
(
a
+
b
)
(
a
−
b
)
where
a
=
x
4
and
b
=
16
.
(
x
4
+
16
)
(
x
4
−
16
)
Simplify.
Tap for more steps...
(
x
4
+
16
)
(
x
2
+
4
)
(
x
+
2
)
(
x
−
2
)
Step-by-step explanation:
4x^2+9x-(x^2-6x+9)+11
4x^2+9x-x^2+6x-9+11
3x^2+15x+2