1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashutka [201]
2 years ago
15

If it is a square is it a quadrilateral

Mathematics
2 answers:
Alina [70]2 years ago
5 0
Yes  a square is a type of quadrilateral  ( quadrilateral means 'four sides').
Slav-nsk [51]2 years ago
3 0
Yes, a square is a quadrilateral. It has all four equal sides and for equal <span>90-degree angles.</span>
You might be interested in
Find the value of 8!.
skelet666 [1.2K]

Answer:

40320

Step-by-step explanation:

! means take that number and multiply all the numbers down to 1

8! means

8*7*6*5*4*3*2*1 =40320

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the tangent for Y and Z
Vikentia [17]
U choose the correct ans
4 0
2 years ago
"Bill’s nominal income in 1990 was $1,009 per month. The CPI had a value of 149 in 1990 and had a value of 192 in 2017. What is
Bas_tet [7]

Answer:

$677.18

Step-by-step explanation:

Data provided in the question:

Bill’s nominal income in 1990 = $1,009 per month

CPI value in the year 1990 = 149

CPI value in the year 2017 = 192

Now,

The Consumer price index ( CPI ) is given as :

CPI = \frac{\textup{Cost of basket in the current year}}{\textup{Cost of basket in the base year}}\times100

thus,

for the given case of year 1990

149 = \frac{\textup{1,009}}{\textup{Real income in the year 1990}}\times100

or

Real income in 1990 = \frac{\textup{1,009}}{\textup{149}}\times100

or

Real income in 1990 = $677.18

4 0
2 years ago
What is the measure of YB
Ivenika [448]

Answer:

what do y and b stand for

Step-by-step explanation:

please elaborate

5 0
3 years ago
Determine the value of x<br> 2.12 units<br> 2.02 units<br> 12.38 units<br> 0.49 units
Olin [163]
I believe the answer is 2.02
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg
    11·2 answers
  • ou draw one card from a​ 52-card deck. Then the card is replaced in the deck and the deck is​ shuffled, and you draw again. Find
    14·1 answer
  • A Bernoulli differential equation is one of the form dxdy+P(x)y=Q(x)yn Observe that, if n=0 or 1, the Bernoulli equation is line
    12·1 answer
  • Heather drove at a constant rate. She traveled 162162 miles in 33 hours. How far did Heather travel in 11 hour?
    12·1 answer
  • Bill received a total of $12 to feed a neighbour’s cat for 3 days. How much he earns in one day? How many days will he have to f
    13·2 answers
  • Write the equation of the line through (2,4) with a slope of 2/3 in Point Slope Form
    7·1 answer
  • PLEASE HELP! What is the mean of the data represented by this normal distribution?
    13·1 answer
  • Deal city is having a sale on a video game that, because of it popularity is notoriously hard to get ahold of. While waiting in
    14·1 answer
  • Reflect this figure over the x-axis:
    6·1 answer
  • A line that passes through the point (x,y), with a y-intercept of b and a slope of m, can be represented by the equation y = mx
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!