1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vekshin1
3 years ago
12

Sam said the square root of a rational number. Jenna disagreed. She said that it is posible that the square root of a rational n

umber can be irrational. Who is correct and why?
Mathematics
1 answer:
lapo4ka [179]3 years ago
8 0

Answer:

Jenna is correct.

Step-by-step explanation:

I will assume that is what you meant.

Jenna is correct .

The square root of 4 ( = 2) is rational but,

for example,  2 is a rational number but the square root of 2 is irrational. Try finding the square root of 2 on your calculator. Your answer will be something like 1.414213562 but  that decimal fraction goes on without bounds. No calculator will ever have enough memory to store that number!!

You might be interested in
What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces?
pashok25 [27]

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

Hope this helped!

3 0
4 years ago
Byron has his own bakery. He bakes 84 cakes each week. How many can he make in one day?
Lerok [7]

Answer: 12 cakes

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the equations and graph below.
Len [333]

Answer:help pls

Step-by-step explanation:

                                                           

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a class of 54 students is divided into equal groups for orientation each group should have at least 7 students but no more than
Dennis_Churaev [7]

2 students more were introducced in the class and each group had 8 people

8 0
3 years ago
5.
Verdich [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

let's say is 42 and 53 if u know your numbers of course you know  the answer but the number that is bigger like 53 that the bigger number but if negative that is the smaller number

4 0
3 years ago
Other questions:
  • You are shopping at a department store and all items currently are being sold at full price. You discover that next week the dep
    15·2 answers
  • How do you calculate the area of a trapezoid?
    8·1 answer
  • Content://media/external/file/8717
    12·1 answer
  • A rectangular park has an area of 2/3 square mile.The length of the park is 2 2/3 the width of the park.What is the width of the
    6·1 answer
  • Iris is making hats for the members of the school marching band. She can make 3 hats in 1 1/2 hours. She wants to know how many
    14·1 answer
  • How do you write the number another way 200+30+7
    14·2 answers
  • An item is regularly priced at $85. Tom bought it at a discount of 15% off the regular price
    15·2 answers
  • Plz help with this problem
    11·2 answers
  • What is 1+2+3+54+89+34=
    6·2 answers
  • Juan leaned a 55-foot ladder against the side of a building. The base
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!