1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iris [78.8K]
4 years ago
13

Cherry tomatoes are sold at the store. A 12-pack costs $3, a 16-pack costs $4, and a 24-pack costs $6. Write an equation for the

function. Let t be the number of tomatoes. Let p be the price per pack.
Mathematics
1 answer:
PSYCHO15rus [73]4 years ago
5 0
Let
<span>t-----------> the number of tomatoes
</span><span>p --------- > the price per pack

we know that
</span><span>12-pack costs -------> $3
1 pack--------------> x
x=3/12------> x=$0.25  (cost of one tomatoes)

An </span><span>equation for the function
p=0.25*t

the answer is
p=0.25*t</span>
You might be interested in
Which is greater 2/3 or 5/6
marysya [2.9K]
5/6 is greater.
2/3 < 5/6
6 0
3 years ago
P2 + 14p + 40 written as a binomial
BartSMP [9]
P² + 14p + 40
= p² + 10p + 4p + 40
= p(p+10) + 4(p+10)
= (p+10)(p+4)


7 0
3 years ago
NEED AN ANSWER PLZ!!!Mrs. Brown has 7 more boys than girls in her class and has a total of 29 students. Which of the following s
marshall27 [118]

Answer:

b = g + 7 and b+g= 29. is the answer

5 0
3 years ago
Help!!?????? Plssssss
zhannawk [14.2K]

Answer:

1st row- 27

2nd row- 18, 48

3rd row- 55

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name three faces of the cube that intersect at point G.
sveta [45]
I am not completely sure how to name faces, but I will name them using all four points.

Faces DCBA
Faces BFGC
Faces HGFE
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Dave ordered dinner for a party of 10 people. Three people ordered the $4.75 chicken dinner, two people ordered the $4.95 fish d
    5·1 answer
  • Log3 of 5 <br><br>round to nearest thousandth
    6·1 answer
  • What kind of transformation is illustrated in this figure?
    11·1 answer
  • Find the stated in length in the parallelogram.
    10·1 answer
  • If you have 1/1 yall always say 2 it is...................................1
    15·1 answer
  • Ray paid $26.25 for 7.5 gallons of gasoline. What is the unit rate of gasoline in dollars per gallon
    12·1 answer
  • Alice has an income of $52,000. She has an $8,300 exemption for her dependents. Her deductions are $2,560 for medical expenses a
    7·1 answer
  • An Olympic-sized swimming pool of uniform depth measures 50 meters by 21 meters. The bottom of the pool is to be treated with a
    15·1 answer
  • Match the equation with its graph. –4x – 2y = 8
    6·2 answers
  • (2000)to the power 3 in standard form
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!