1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
iris
[78.8K]
4 years ago
13
Cherry tomatoes are sold at the store. A 12-pack costs $3, a 16-pack costs $4, and a 24-pack costs $6. Write an equation for the
function. Let t be the number of tomatoes. Let p be the price per pack.
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
PSYCHO15rus
[73]
4 years ago
5
0
Let
<span>t-----------> the number of tomatoes
</span><span>p --------- > the price per pack
we know that
</span><span>12-pack costs -------> $3
1 pack--------------> x
x=3/12------> x=$0.25 (cost of one tomatoes)
An </span><span>equation for the function
p=0.25*t
the answer is
p=0.25*t
</span>
Send
You might be interested in
Which is greater 2/3 or 5/6
marysya [2.9K]
5/6 is greater.
2/3 < 5/6
6
0
3 years ago
P2 + 14p + 40 written as a binomial
BartSMP [9]
P² + 14p + 40
= p² + 10p + 4p + 40
= p(p+10) + 4(p+10)
= (p+10)(p+4)
7
0
3 years ago
NEED AN ANSWER PLZ!!!Mrs. Brown has 7 more boys than girls in her class and has a total of 29 students. Which of the following s
marshall27 [118]
Answer:
b = g + 7 and b+g= 29. is the answer
5
0
3 years ago
Help!!?????? Plssssss
zhannawk [14.2K]
Answer:
1st row- 27
2nd row- 18, 48
3rd row- 55
8
0
3 years ago
Read 2 more answers
Name three faces of the cube that intersect at point G.
sveta [45]
I am not completely sure how to name faces, but I will name them using all four points.
Faces DCBA
Faces BFGC
Faces HGFE
5
0
3 years ago
Other questions:
Dave ordered dinner for a party of 10 people. Three people ordered the $4.75 chicken dinner, two people ordered the $4.95 fish d
5
·
1 answer
Log3 of 5 <br><br>round to nearest thousandth
6
·
1 answer
What kind of transformation is illustrated in this figure?
11
·
1 answer
Find the stated in length in the parallelogram.
10
·
1 answer
If you have 1/1 yall always say 2 it is...................................1
15
·
1 answer
Ray paid $26.25 for 7.5 gallons of gasoline. What is the unit rate of gasoline in dollars per gallon
12
·
1 answer
Alice has an income of $52,000. She has an $8,300 exemption for her dependents. Her deductions are $2,560 for medical expenses a
7
·
1 answer
An Olympic-sized swimming pool of uniform depth measures 50 meters by 21 meters. The bottom of the pool is to be treated with a
15
·
1 answer
Match the equation with its graph. –4x – 2y = 8
6
·
2 answers
(2000)to the power 3 in standard form
15
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!