1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
3 years ago
9

A 7-pound bag of organic, brown rice costs $6.79. What is the price per pound?

Mathematics
1 answer:
Semenov [28]3 years ago
5 0
It’s .97¢ per pound, you have to divide $6.79 by 7
You might be interested in
The answer using Pythagorean theorem
OverLord2011 [107]

Answer: 12.32 is the answer.


Step-by-step explanation: Using the pythagorean thereom we can solve this by using the formula A^2+B^2=C^2.

We substitute in the values,

17^2+B^2=21^2.

Now we simplify.

289+B^2=441

We subtract the 289 from both sides,

B^2=152                                                                                                                                                            

Now we use square root to find the answer.

12.32 is the answer.

Hope this helps!


5 0
3 years ago
 −   −      =<br>    <br> 10 8
san4es73 [151]

Answer:

ANSWER might be 6

Hope it helps

3 0
2 years ago
On Tuesday, Karen finished all her chores in 3/4 of an hour. On Wednesday, she finished her chores in 5/12 of an hour. How much
IRISSAK [1]
1 hour = 60 minutes

Tuesday: 60 divided by 4 = 15. Karen did it 3/4 of a hour so we multiply 15 by 4 which is 45. 45 equals 45 minutes. On Tuesday, Karen finished her chores in 45 minutes

Wednesday: first we divide 60 by 12 which is 5. 5 would equal 5 minutes. now we multiply 5 by 5 which is 25. Karen finished her chores in 25 minutes.

Answer: Karen finished her chores 20 minutes faster on Wednesday than Tuesday.

Hope this helps!
3 0
2 years ago
Plssss helpppp ASAPP<br> will mark BRAINLIEST!!!
ra1l [238]

Answer:

4th and 5th option

Step-by-step explanation:

you can easily add eqn 1 and 2 to get rid of the y term for 4th option and get rid of x term by addition as well for the 5th option

this is a topic on simultaneous equation. If you wish to explore more into this topic you can give me a follow on Instagram (learntionary) I'll be posting the notes for this topic and some other tips :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I’ll give you the BRAINLYEST answer if you can help me on this question!
igomit [66]

Answer:

i think its 6

Step-by-step explanation:

im so sorry if its wrong im pretty sure it is

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help to do this task I do not understand!☹️
    12·1 answer
  • 100 POINTS AND BRAINLIEST
    14·2 answers
  • I need help with this please
    8·1 answer
  • In a spreadsheet, you can use the function NORM.DIST(upper bound, μ, σ, TRUE) to find the area under a normal curve for values o
    14·1 answer
  • Plzzzz help What is the remainder of:
    12·1 answer
  • Which choice represents 12% as a fraction in simplest form?
    9·2 answers
  • 2:14 = 1:<br> What is the equivalent ratio?
    10·2 answers
  • If m&lt;2= 123, m&lt;12=38 and m&lt;18=100, find the measure of each missing angle.
    12·1 answer
  • In ΔOPQ, q = 83 inches, p = 80 inches and ∠P=70°. Find all possible values of ∠Q, to the nearest degree
    9·1 answer
  • Ashley purchased a prepaid phone card for $20, Long distance calls cost 18 cents a minute using this card. Ashley used her card
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!