1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
3 years ago
9

Solve the absolute value equation 4 − |x| = 1. 20 Points

Mathematics
1 answer:
pav-90 [236]3 years ago
7 0

Answer:

Your answer should be A x=+- 3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
3. Jack buys a bicycle on sale for $59.
Semmy [17]

Answer:

One 50$, one 5$, and four 1$ bills

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is a perfect square trinomial ? PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!
zepelin [54]

Answer:

The answer is C. 16x² - 56xy + 49y²

Step-by-step explanation:

A perfect square trinomial is the result of a squared binomial, the perfect square trinomial would be a² + 2ab + b², as that is what you get when you expand the brackets.

6 0
3 years ago
What is the slope of the line through (-4,2) and (3,-3)
lubasha [3.4K]

Answer:

-5/7

Step-by-step explanation:

Slope ,

=(y2-y1)/(x2-x1)

=(-3-2)/(3+4)

=-5/7

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help <br><br>the question is beloww
madam [21]

Answer:

-8

Step-by-step explanation:

(x-3y=136) + (18x+3y=288) We collect both processes to make y's disappear

19x=-152

x=-8

5 0
3 years ago
A 6-pound bag of chocolate candies costs $14.04. What is the unit price?
Ber [7]

Answer:

2.34 per pound is unit price

Step-by-step explanation:

14.04 divided by 6 is 2.34

3 0
3 years ago
Other questions:
  • To express the polynomial 6p²+ 2p³- p^4 + 3 in standard form, which term should be written first?
    9·1 answer
  • 8 1/9-6 7/9=?<br><br> Solve and show how you got the answer
    13·2 answers
  • Solve the following equation<br> M-6 3<br> —— = —-<br> 8 2
    12·1 answer
  • What is the answer to 10-2.7y=y+9
    11·1 answer
  • [GEOMTRY]~find the measure of each arc
    14·1 answer
  • Express in the form 2^n
    12·1 answer
  • 5v/9+w=z, solve for v
    14·1 answer
  • Determine if the ordered pair is a solution to the equation<br> (-2,0)
    15·1 answer
  • Trevor bought 3 shirts that all cost the same amount. He also bought a jacket for $47.15. With the given information in the torn
    7·1 answer
  • I think this is the last one ​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!